Krtek

Krtci, hraboši, hlemýždi: zbavte se jich co nejdříve

S příchodem jara se probouzí příroda, bohužel však také škůdci, kteří se těší, jak si z naší zahrady vezmou to nejlepší. A když ne to nejlepší, tak mohou způsobit obrovské škody. Naštěstí existují způsoby, jak se jich můžete zbavit – i když to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Naším cílem bude znepříjemnit jim život tak, že se vaší zahradě raději vyhnou. Výjimkou bohužel nebudou ani smrtící pasti.

Nejběžnější škůdci na zahradě

Mezi nejběžnější škůdce patří bezpochyby krtci, hlodavci a hlemýždi. V určitém množství mohou být tato „zvířátka“ užitečná a v zahradě prospěšná. Nicméně většina zahradníků je ráda nevidí. Množí se totiž často rychleji, než vaše rostlinky na zahradě. Je potřeba se proti nim bránit. Než se pustíte do aplikace nejrůznějších chemikálií, které můžete koupit v zahradních centrech, je dobré se jich zkusit zbavit ekologicky.

Krtek a jeho (ne)prospěšnost

Krtek je savec žijící pod zemí. Živí se různým škodlivým hmyzem, pojídá larvy, kukly a dokonce i hlemýždě. Bohužel však nepatří mezi oblíbené pomocníky v zahradě. Společně se škodlivým hmyzem totiž spořádá i ten prospěšný. Pochutnává si také na žížalách, které prokypřují a provzdušňují půdu a obohacují ji o výživný materiál. Kromě toho díky krtčincům nevypadá zahrada dobře – obzvláště, když si pěstujete okrasný trávník nebo květinové záhony. Ničí kořenový systém různých rostlin.

Krtinec

Foto: Pixabay

Hraboši jsou také hrozbou

Poměrně velkým problémem se loni na polích stali také hraboši. I tito malí hlodavci se totiž nemalou měrou podílí na ničení kořenů rostlin. Hrozbou jsou ale také ostatní hlodavci, jako jsou polní myši, kteří si pochutnávají na obilí, ale také ovoci a zeleniny či hlízách okrasných rostlin. V zimě, když je nedostatek potravy, se pak pouští také do kůry stromů a výhonků dřevin.

Jak se zbavit škůdců?

K dispozici je hned několik metod. Dostupná jsou speciální zařízení, která umístíte do země. Tato zařízení pak vydávají zvuky, které jsou například krtkům nepříjemné. Některá zařízení navíc vydávají také světelné efekty, které krtci nesnáší. Levnější metodou je umístit plastové láhve na kovový kůl, který je zapíchnutí do země. I tento zvuk krtky odpuzuje. Prodávají se také speciální pasti, které mají po stranách západky. Když do nich zvíře vleze, už se nedostane ven. Pokud nechcete krtka zabít, vypusťte jej minimálně 500 metrů od své zahrady.

Rostliny, které odpuzují krtky a hlodavce

Bazalka, česnek, pryšec, tymián, fazole, větve ořešáku, majoránka, máta či quinoa – to všechno jsou rostliny, které jsou užitečné a navíc odpuzují škůdce. V blízkosti vchodů do chodeb škůdců umístěte několik stroužků česneku nebo větviček rostliny. Někdy se používá také voda, která se nastříká do chodbiček těchto škůdců.

Hlemýždi a jak se jich zbavit

Hlemýždi jedí listy našich pěstovaných rostlin a ničí tak naši úrodu, a to v opravdu velkém množství. Už když ovocné keře nebo zeleninu vysazujete, můžete k nim na okraj záhonu zasadit také bylinky, jako je tymián, majoránka, heřmánek či šalvěj. Také cibule a česnek hlemýždě odrazuje. Hlemýždi milují neposekanou vysokou trávu, takže dobrou prevencí je udržovat svou zahradu posekanou a pravidelně se zbavovat plevele. S rostlinami, na kterých nám hodně záleží, lze zacházet individuálně. Opatrně posypte rostlinu kolem pilinami, kůrou nebo jehličím.

Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/hobby/zahrada-skudci-2020.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

6 komentářů

 1. Vlastík Holčák Odpovědět

  Bohužel to co píšete nefunguje. Nainvestovali jsme do krtka spoustu peněz a energie včetně plašiček mechanických i zvukových (cena cca 750,-) a dokonce i se střídavým ultrazvukem, ale bez většího výsledku. Jakmile použijete rostliny, přestane do daného místa chodit a najde si jinou trasu. Stejné je to i s chlupy koček apod. Škody jsou značné a bez výsledku. Pokud by nebyl chráněn, pomohl by odstřel.

 2. Miloš Odpovědět

  Je to jasné, zahrádkář, jeden z nepřítelů přírody – zabít, zničit, vyhnat. Hlavně aby jejich mrtvý anglický trávník a zeleniny přežily. Člověk, největší škůdce v přírodě.

  1. Petra Odpovědět

   Vrána k vráně a škůdce ke škůdci sedá. Do čeho Vy vkládáte svou energii a čas že by Vám nevadilo pokud to někdo nebo něco zničí ?

  2. Aster Odpovědět

   Hm, vážně si myslíte, že když si tu zeleninu koupíte v krámě, že tím šetříte životní prostředí? Ani omylem – pěstování čehokoliv ve velkém je závislé na chemii násobně více a likviduje plošně mnohem více hmyzu (i užitečného) a drobných živočichů než stihne zahrádkář za celý svůj život. Chtělo by to trochu přemýšlet a nejen nad obsahem – ten váš „češtin“, to je jakoby to psal Hotentot – viz nepřítelů přírody, …zeleniny přežily – vy jste cizinec? To by bylo přijatelné vysvětlení.

 3. Vladimír Odpovědět

  Jen hloupý člověk se snaží vypudit krky ze svého pozemku. Již jen holý fakt kolik vody může pojmout krtčí podzemní dráha při silnějších deštích ( při pruměru díry 3cm a délce 1m je to krasnych) 9l, A když je těch metrů 30 ? Navíc pod zemí rtek nežere jenom žížaly

 4. Pepa Odpovědět

  Vážený pane Vladimíre,
  až si vysadíte na zahrádce zeleninu, která začne klíčit (např. mrkev a petržel) a až vysadíte přísadu a všechny řádky hezky zalejete a krtek Vám začne pěkně pod těmito řádky prolézat a tyto řádky Vám všechny nadzvedne a tím přeruší kapilaritu a vláhu ke klíčícím rostlinám a přísadě a Vaši práci Vám prakticky zničí, včetně toho, že Vám podhrabané rostliny uschnou, budete mluvit jinak. Obzvláště na začátku jara je krtek pro užitkovou zahradu naprostá pohroma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *