Zelená voda v bazénu: Mohou za ni tři zcela zbytečné chyby

Zelená voda

Koupací sezona je aktuálně v plném proudu. Teploty se šplhají hodně vysoko a pořádné ovlažení ve vlastním bazénu určitě stojí za to. Pokud se vám ale podaří odkrýt plachtu a zjistíte, že voda má spíše zelenou než krásnou průzračně modrou barvu, nejspíše se vám bude chtít brečet. Ne každý do takového brčálu vkročí. A proč by ostatně také měl, když se o vodu dá starat tak, že se řasám a jiným organismům nebude vůbec dařit? Možná stačí neudělat některou ze třech zásadních chyb, které nejčastěji vedou k tomu, že vznikne zelená voda.

Absence bazénové chemie

Když odejedete na delší dobu, rozhodně se přesvědčte, zdali je v bazénu dostatečná dávka chemie. Počítejte s tím, že když dáváte tablety do skimmeru, rychleji přes ně proudí voda, což vede k jejich vyšší spotřebě. Naopak v plováku si můžete být jistí, že tableta něco vydrží. Navíc lze regulovat přívod vody do samotného plováku. Určitě se vyplatí vsadit na tablety, které v sobě mají více složek než jenom chlor či aktivní kyslík. Ideální jsou varianty s vločkovačem a rozjasňovačem vody.

Bazénová chemieBazénová chemie: Foto Radek Štěpán

Nesprávné pH prostředí

Příliš kyselé nebo příliš zásadité prostředí vede k tomu, že bazénová chemie přestává fungovat tak, jak by měla. Ideální je pH kolem 7. Pokud je vyšší, což se stává častěji, je zapotřebí přistoupit k nasypání přípravku, jenž pH sníží. Tradičně bývá označovaný jako pH-. Měření pH není nijak složité. Vhodné jsou jak speciální papírky, tak přímo sada, do které se dává tabletka, jež obarví vodu. Velmi jednoduše poznáte pH právě podle ní.

Měření pHMěření pH bazénu: Foto Radek Štěpán

Filtrace delší dobu nefunguje

Velký problém. Voda musí být jednoznačně provzdušněna. V opačném případě máte na zahradě bazénový rybník, s nímž v podstatě vůbec nic neuděláte. Jestliže zjistíte, že máte zelenou vodu, okamžitě opět zprovozněte filtraci. Může se také stát, že písek je už uvnitř plný nečistot, takže bude nezbytný proplach filtrace. Když jej nevyřešíte, bude se vám zelená voda vracet zpět, což nepotřebujete. V případě kartušové filtrace vyjměte a vyměňte kartuši. Jinak na vodu použijte rozjasňovač, měli byste ji zachránit.

Zdroje info: Vlastní zkušenosti autora

Zelená voda v bazénu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.