Zelená voda v bazénu: Bez chemie si zřejmě neporadíte

Zelená voda

Zanedbání péče o vodu v zahradním bazénu se nevyplácí. Stačí jen několik dní bez zapnuté filtrace a absence chemie. Ve vodě začnou žít mikroorganismy a řasy na sebe nenechají dlouho čekat. Počítat byste měli s tím, že jim stačí jen několik dní a máte místo krásné průhledné vody doslova a do písmene brčál. Přesto ani v takovýchto situacích není třeba zoufat. Naštěstí si poradíte bez toho, aniž byste museli kompletně vodu z vašeho bazénu vyčerpat. Jak tedy postupovat?

Měření pH jako základ

V první řadě byste měli změřit pH prostředí v bazénu. Nejspíše bude hodně vysoké. V takovémto případě je nezbytné použít prostředek pH-, díky němuž si pH ve vodě dokonale upravíte, aby bylo neutrální.Optimální hodnota se pohybuje okolo 7,2. V tomto momentu už vám začne fungovat chemie.

Měření pH

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Aplikace vločkovače

Po úpravě pH prostředí musí přijít na řadu vločkovač. Mnohdy je přímo součástí chlorových tablet. My máme k dispozici tablety 5+1, v nichž obsažen je. Určitě se vyplatí také využití rozjasňovače vody. Pak už byste měli jen na několik hodin zapnout filtraci a čekat. Voda se musí dokonale promísit.

Doba čekání a ustálení vody

Po řádném promíchání vody se vyplatí počkat, a to klidně okolo 10 hodin. Ve vodě budou probíhat reakce. Vločkovač dokáže navázat nečistoty a řasy na sebe. Ty se pak shluknou na dně a vytvoří se jakýsi povlak. Voda se už tak bude zdát o něco průzračnější, než tomu bylo před tím.

Vypouštění bazénu

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Důkladné vysávání

Přichází jako poslední. Po vysátí dna bazénu by voda měla být lepší. Záleží na míře předchozího znečištění. Pokud byl bazén zelený řádně, zřejmě se nevyhnete opakování celého procesu. Až poté bude všechno v pořádku.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.