Droždí pro maximální úrodu rajčat: tři návody na drožďové hnojení

Rajče

Pěstování rajčat je velice oblíbenou činností na českých zahradách. Proto existuje spousta zajímavých tipů, jak si pěstování usnadnit nebo dosáhnout co největšího výnosu. Tento článek není výjimkou. S pomocí hnojiva z droždí si můžete připravit silný elixír, který podpoří zdraví vašich rostlin. V čem spočívá kouzlo droždí a jak toto hnojivo používat? Celkem nabídneme tři recepty na kvasnicová hnojiva.

Síla skrytá v droždí

V droždí se skryto spoustu zajímavých látek, které mohou prospět rajčatům v každé fázi růstu. V první řadě zvyšuje kvasnicové hnojivo životaschopnost sazenic rajčat. Dále zabraňuje nadměrnému natahování rostlin za světlem, což vede sice k dlouhým, ale slabým rostlinám. Rostlinky jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. U mladých rostlin dochází k optimálnímu vytváření kořenového systému (v důsledku zvýšení počtu malých kořenů). V neposlední řadě je třeba také uvést, že kvasnicové hnojivo strukturuje půdní směs, čímž zabraňuje rozvoj bakterií a šíření virových infekcí.

Kvásek

Foto: Pixabay

Kvasnicové hnojivo č. 1

Jedná se o velmi jednoduchou variantu. Připravte si půl litru vody pokojové teploty (spíše než studená je lepší voda teplejší). Do ní přidejte 100 g čerstvého droždí a dobře promíchejte. Doporučuje se použít vodu převařenou. Výsledný roztok je třeba před použitím zředit v poměru 1:10 s vodou. Zálivka vám tedy vydrží na nějakou dobu.

Kvasnicové hnojivo č. 2

Hnojivo si můžete připravit také z instantního droždí. Připravte si kbelík vody a do něj vsypte 10 g suchého (instantního) droždí. Voda by opět neměla být příliš studená, ideální je pokojová teplota nebo voda lehce teplejší. Nyní přidejte ještě 2 polévkové lžíce cukru. Ten je potravou pro kvasinky. Promíchejte a nechte 3 hodiny fermentovat. Výsledný roztok používejte jako zálivku na rajčata. Nezapomeňte ho ale naředit s vodou v poměru 1:5.

Kvasnicové hnojivo č. 3

Tato možnost je považována za nejúčinnější. Nejdříve si v hrnku připravte kaši ze 100 g čerstvého droždí a půl šálku krystalového cukru. Směs je na začátku tuhá a jde špatně míchat. S postupem času ale měkne a stává se tekutější a poddajnější. Přidejte 3 litry vody (pokojová teplota). Na hrdlo nádoby dejte gázu a umístěte na týden na teplé, ale tmavé místo. V tomto týdnu proběhne proces fermentace. Výsledný roztok ředíme v poměru 200 ml kvasnicového hnojiva na kbelík vody.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-hnojivo-drozdi-20220419.html
https://burea-uinsurance.com/en/when-and-how-to-feed-tomato-seedlings-with-yeast/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!