Vypěstujte si vodní ořechy

Trapa natans

Když se řekne ořech, nejspíše si představíme klasické vlašské ořechy, případně lískové. Asi by vás přitom nenapadlo, že existují ještě ořechy vodní označované mnohdy také jako vodní kaštany. Jedná se o plody kotvice plovoucí. Rostliny, kterou byste našli v dobách minulých takřka na každé vesnici v místním rybníčku. Pokud tuto rostlinu neznáte, jste na správném místě. My se na její původ podíváme podrobněji s tím, že se samozřejmě zaměříme i na základní zásady pěstování kotvice plovoucí.

Vodní rostlina známá již v pravěku

Trapa natans, jak je kotvice plovoucí odborně označována, je rostlinou známou již od dob pradávných. Už v neolitu si na vodních oříšcích pochutnávali pravěcí lidé. Tehdy samozřejmě plody jedli syrové, nicméně upravovat je lze i vařením nebo pečením. V dobách minulých se v době absence hojnosti mlely dokonce i na mouku podobně jako kaštany či žaludy. V 19. století se bylo možné setkat s pečenými vodními ořechy i na tržišti.

Jak prospívají vodní ořechy zdraví a co obsahují?

Jádra v kotvicových oříšcích mají bílou barvu a jsou velmi výživná. Obsahují především solidní množství škrobu, bílkoviny a minimum tuku. Chuťově bychom je mohli do jisté míry porovnat s jedlými kaštany, které mohou vzdáleně připomínat. V lidovém léčitelství je jejich využití skutečně multifunkční. Tradičně se používali proti průjmovitých onemocněním a obtížím zažívacího charakteru.

Vodní ořech

Pěstování kotvice plovoucí na zahradě

Kvůli regulaci vodních toků a vysokému zájmu o plody kotvice se tato rostlina stala fakticky ohroženou. Vysít lze rostlinu do zahradního rybníčku či jezírka. Optimální jsou pro ni spíše stojaté vody, dokáže přežít ale i v mírně tekoucích. Potřebuje dostatek světla, což znamená úplně čistou vodu. Zakoření se na dnu rybníčku a její lodyha dorůstá až 2 metrů. Plovoucí listy jsou typické nafouklým řapíkem, který je dokáže udržet na hladině. Na konci května se po odkvetení začínají na stopkách květů vytvářet přibližně 4 cm dlouhé oříšky mající výběžky nápadně připomínající kotvy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.