Když se řekne ořech, nejspíše si představíme klasické vlašské ořechy, případně lískové. Asi by vás přitom nenapadlo, že existují ještě ořechy vodní označované mnohdy také jako vodní kaštany. Jedná se o plody kotvice plovoucí. Rostliny, kterou byste našli v dobách minulých takřka na každé vesnici v místním rybníčku. Pokud tuto rostlinu neznáte, jste na správném místě. My se na její původ podíváme podrobněji s tím, že se samozřejmě zaměříme i na základní zásady pěstování kotvice plovoucí.
Vodní rostlina známá již v pravěku
Trapa natans, jak je kotvice plovoucí odborně označována, je rostlinou známou již od dob pradávných. Už v neolitu si na vodních oříšcích pochutnávali pravěcí lidé. Tehdy samozřejmě plody jedli syrové, nicméně upravovat je lze i vařením nebo pečením. V dobách minulých se v době absence hojnosti mlely dokonce i na mouku podobně jako kaštany či žaludy. V 19. století se bylo možné setkat s pečenými vodními ořechy i na tržišti.
Jak prospívají vodní ořechy zdraví a co obsahují?
Jádra v kotvicových oříšcích mají bílou barvu a jsou velmi výživná. Obsahují především solidní množství škrobu, bílkoviny a minimum tuku. Chuťově bychom je mohli do jisté míry porovnat s jedlými kaštany, které mohou vzdáleně připomínat. V lidovém léčitelství je jejich využití skutečně multifunkční. Tradičně se používali proti průjmovitých onemocněním a obtížím zažívacího charakteru.
Pěstování kotvice plovoucí na zahradě
Kvůli regulaci vodních toků a vysokému zájmu o plody kotvice se tato rostlina stala fakticky ohroženou. Vysít lze rostlinu do zahradního rybníčku či jezírka. Optimální jsou pro ni spíše stojaté vody, dokáže přežít ale i v mírně tekoucích. Potřebuje dostatek světla, což znamená úplně čistou vodu. Zakoření se na dnu rybníčku a její lodyha dorůstá až 2 metrů. Plovoucí listy jsou typické nafouklým řapíkem, který je dokáže udržet na hladině. Na konci května se po odkvetení začínají na stopkách květů vytvářet přibližně 4 cm dlouhé oříšky mající výběžky nápadně připomínající kotvy.
Čekal bych lespoň nějaký typy na pěstování či zjískání semen a pod.. Tohle je jak stránka z wikipedie.
Opravdu jsou informace velmi slabé.Kolik vodní plochy rostlina zabere a jak rychle se množí?Ze snímku nejde nic vyčíst,kromě toho mi přijde rostlina napadená. A.K