Uskladněné brambory shnijí: Jak tento problém řešit

Hnijici brambora

I když jsme udělali všechno proto, aby naše brambory vydrželi uskladněné co nejdéle, někdy se může stát, že se na nich plíseň nebo hniloba přece jen objeví. Z tohoto důvodu je vhodné pravidelně uskladněnou zeleninu i ovoce kontrolovat. Čím dříve se totiž napadených kusů zbavíme, tím více úrody můžeme zachránit. Základem je skladovat dobře vyzrálé a nepoškozené brambory.

Správné skladování

Před uskladněním je potřeba, aby hlízy dostatečně oschly a zahojila se také všechna povrchová zranění. Pro zabránění klíčení je důležité, aby skladovací teplota byla od 2 do 4 °C pro sadbové brambory. I když brambory neklíčí, neznamená to, že nedegradují. S postupem času se jejich kvalita snižuje – dochází zejména k redukci cukrů a hlízy sládnou. U sadbových brambor to vůbec nevadí, nicméně u těch konzumních je to nežádoucí efekt. Ty je nutné skladovat při teplotě 5 až 7 °C.

Hnijící brambory

Shnilé brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com

Fusariová hniloba

Jedná se o jednu z nejčastějších chorob uskladněných brambor. Způsobují ji houby z rodu Fusarium. Výhodou tohoto napadení je to, že je-li při skladování zajištěno dostatečné větrání a jestliže s bramborami nemanipulujeme, nešíří se dál. Jednoduše mumifikují v napadené hlíze. Při vyšší vlhkosti ale může docházet k napadení okolních brambor. Tuto chorobu poznáme podle skvrn na slupce s výskytem mycelia, které je zbarveno do bílé, žluté nebo růžové barvy.

Fomová hniloba

Další poměrně častá choroba, která je způsobena houbou Fhoma foveata. Choroba se šíří pouze napadenými kusy, protože v půdě přežívá jen poměrně krátkou dobu. Poznáme ji tak, že na slupce se tvoří nekrotické skvrny, které mají hladký povrch. Pod nimi je obvykle duté místo na okrajích fialově zbarvené.

Měkká hniloba hlíz

Nejčastějším činitelem této choroby je Pectobacterium carotovorum (Erwina carotovora). Tato choroba vzniká při vyšší teplotě. Šíří se z nakažených hlíz.

Plíseň bramborová

Pro tuto chorobu je typické rezavé zabarvení dužniny pod slupkou. Toto zabarvení se šíří směrem dovnitř.

Jak zachránit brambory?

Ať už na svých bramborách objevíte jakoukoli z těchto chorob, vždycky je nejlepší nakažené kusy ihned vyhodit. Zkontrolujte také brambory v okolí nakaženého kusu, ty mohou být také nakaženy. Prevence spočívá v pravidelné kontrole uskladněných brambor a v dodržování ideálních podmínek pro skladování.

Hnijící brambora: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!