Sklizeň česneku je třeba naplánovat: Kdy a jak správně sklízet a sušit

česnek

Pěstujete česnek? Kdy a jak ho sklidit není věda. Nejde o žádné tajemství. Přesto podstata spočívá ve správně načasované sklizni. Proč? Prozradíme vám to. I to, jak správně na jeho uskladnění, abyste nezkrátili jeho trvanlivost.

Sklizeň podle kalendáře aneb tradice a odrůdy

Podle pranostiky se česnek měl sázet na sv. Havla a sklízet na sv. Annu. Jenže od té doby jsme se posunuli o několik staletí a desítek dál. Co platilo u původních odrůd, u vyšlechtěných už není až tak pravdivé. Sklizeň na sv. Annu je prověřeným pravidlem ještě z doby první republiky. Jenže dnes máme více odrůd. Proto je třeba se řídit konkrétní odrůdou, kterou pěstujete. Odrůdy se dělí do 4 základních skupin a každá má doporučenou dobu sklizně, tj. raný česnek počátkem července, poloraný v polovině července, polopozdní koncem července a pozdní na počátku srpna. Zpravidla česnek dozrává 16 až 36 týdnů po výsadbě.

Jak poznat čas na správnou sklizeň

Česnek paličák vytváří květenství, kterému se říká palice, tedy kvete. Má stroužky pravidelně uspořádané kolem tuhého středu. Stonek je po zaschnutí tvrdý. Pro paličák je vhodná doba sklizně ve chvíli, kdy mu zbývá posledních 5 dužnatých listů, které můžou mít i nažloutlou barvu.

Zatímco česnek nepaličák, tj. nemá tuhý střed a stroužky nejsou uspořádány pravidelně, ale pouze nahodile, najdou se však i výjimky. Ale hlavně nejde do květu. Tak nepaličák je nejlepší sklidit, když se u většiny rostliny položí nať na zem. Je nezbytné kontrolovat, aby nebyl přezrálý. Tím se ztrácí jeho kvalita.

garlic

Foto: Pixabay

Osvědčenou pomůckou jsou zkroucené květní stvoly s pacibulkami. Jakmile se stvoly začnou narovnávat, nastává čas sklizně. Současně se doporučuje květní stvoly z česneku co nejdříve odstranit, aby nedošlo k poklesu výnosů. Úplně postačí, když na záhonu necháte jen několik kontrolních stvolů. Ostatní květenství prostě co nejdříve odstraňte neboli vyštípněte.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay