Máta a její pěstování ve vodě: zde je způsob, jak na to

Máta

Máta je oblíbená bylinka, kterou si můžete užít nejenom v létě. Zatímco v létě ochladí, v zimě si z ní můžete uvařit čaj, který je prospěšný například pro správné trávení. Pěstovat ji můžete klasicky v květináči, ale také na parapetu ve vodě. Vodní pěstování ale má svá specifika, která je třeba dodržet. Zde je vše, na co byste si měli dát pozor.

Pěstování ve vodě

Vzhledem k tomu, že voda má nahradit substrát, měla by být bohatá na minerály. Tím se samozřejmě nemyslí chlor. Vyplatí se použít převařenou dešťovou nebo kohoutkovou vodu obohacenou o minerály. Můžete si koupit také některý z hydroponických systémů. Toto pěstování je dražší, než pěstování v půdě, protože hydroponický roztok stojí více, než půdní hnojiva. Pro pěstování máty se ale velmi hodí.

Máta

Foto: Pixabay

Volba nádoby

Použít můžete v podstatě jakoukoli nádobu. Je vhodné vyhnout se průhledným nádobám, protože ty mohou propustit ke kořínkům příliš mnoho světla a přispět ke zkažení vody nebo hnilobě kořínků. Současně je dobré zvolit nádobu, která je dostatečně široká. Není dobré, když je v malé nádobě nastrkáno příliš velké množství rostlinek najednou. Skvělým způsobem je například použití kelímku od velkého jogurtu (400 g). Kelímek naplňte vodou, potáhněte papírem, propíchejte a do každé dírky vložte jeden řízek máty. Ze spodní části stonku odstraníme listy.

Pěstování máty ve vodě

Vody v kelímku by mělo být tolik, aby byly stonky ponořené. Vodu měníme každé 4 dny. Mátu sklízíme podle potřeby. Je třeba doplnit, že mátu nelze ve vodě pěstovat dlouhodobě. Časem její listy zežloutnou a rostlina odumře. Řízky, ze kterých se vyvinuly kořeny, můžete přepíchnout do zeminy a dál je budete pěstovat klasicky. Nebo ji necháte odumřít. Pěstování na vodě je dobré například tehdy, když máte dostatek máty v zahradě, rádi ji ale používáte v kuchyni a nechcete pro ni chodit tak daleko.

Zdroje info:

https://savvygardening.com/how-to-grow-mint-indoors/

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/mata-pestovani-ve-vode-30000630.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!