Neobvyklé bylinky pro zdraví i krásu – také na vás pomrkávají z obalů trendy kosmetiky?

Neobvyklé bylinky pro zdraví i krásu – také na vás pomrkávají z obalů trendy kosmetiky? Protože pokud ano, měli byste se v nich naučit rychle orientovat. A které z nich aktuálně vládnou trendům?

Ploštičník hroznatý

Tato bylinka k nám připutovala ze Severní Ameriky – tamější obyvatelé jí říkají black cohosh. V současnosti se však planě vyskytuje i na mnoha místech Evropy. Dokáže zvýšit nízkou hladinu estrogenu, vyšší dávky však mohou zapříčinit problémy s játry. Vždy je tedy nutné dodržovat doporučené množství užívané drogy. A opravdu silně se nesnáší s alkoholem. Při konzumaci bylinky a alkoholu v rozmezí několika hodin může dojít k poškození jater už při velmi malé dávce ploštičníku.

Damiana ( Turnera diffusa)

Pro někoho doslova požehnání, pro jiného zcela neúčinná bylinka. Dokáže se totiž navázat na receptory progesteronu a stimulovat je. Pokud je ovšem tato citlivost z jakéhokoli důvodu snížena (nebo jsou-li receptory samotné zaneseny), je prakticky neúčinná. Kromě většího a pevnějšího poprsí má příznivý vliv i na léčbu úzkosti a deprese, podpůrně působí při léčbě chorob močového měchýře a močových cest a pomáhá rovněž při bolestivé menstruaci a klimakterických potížích. U žen i mužů dokáže ovlivnit hladinu sexuálního libida – stimuluje totiž krevní oběh v genitáliích, čímž zvyšuje jejich citlivost.

Bylinkový čaj

Foto: Pixabay

Maca peruánská

V našem výčtu samozřejmě nesmí chybět ani kráska původem z Jižní Ameriky. Zvyšuje hladinu estrogenů, poradí si s regulací hormonální rovnováhy v těle a pomáhá ukládat tuky do tkání. Bohužel nejenom do prsou, ale také do boků či hýždí. Ulevuje od příznaků menopauzy, bojuje proti únavě a podporuje libido.

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/mesicek-lekarsky-je-zazrak-ktery-by-mel-ve-sve-zahrade-pestovat-kazdy-28551.html, https://www.magazinzahrada.cz/9-duvodu-proc-by-mesicek-lekarsky-nemel-chybet-ani-doma-ani-na-zahrade/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)