Sedmikrásku využijete úplně celou – od květů až po listy

I když si ji obvykle nepředstavujeme jako účinnou léčivou bylinku a mnohem spíše ji vnímáme jen jako zajímavou okrasu trávníků, svými účinky nás dokáže příjemně překvapit. Ukážeme vám, na co všechno se sedmikráska hodí a jak si poradit s její přípravou.

Říká se že sedmikráska chudobka (Bellis perennis) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) má nejvíce účinných látek na Svatého Jana. Ovšem ve skutečnosti patří k těm typům květin, u nichž se obsah léčivých látek v průběhu vegetační sezóny víceméně nemění. Sbírat ji tedy můžete od jara až do brzkého podzimu. A jaké léčivé účinky nabídne?

Listy jsou skvělými antioxidanty do jarních salátů

Máte-li dostatek trpělivosti a k dispozici velkou plochu neznečištěného trávníku, pak se zaměřte na mladé sotva rašící lístky chudobek. Mají totiž značný obsah antioxidantů a skvěle vám tak pomohou s jarní očistou těla. A v salátech navíc skvěle chutnají.

Foto: Snuupo / Creative Commons / CC-BY-4.0

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bellis_perennis,_common_daisy,_harilik_kirikakar.jpg

Co umí léčit sedmikráska

Působí zejména na kašel, pomáhá s rozpouštěním hlenů, poradí si s nejrůznějšími záněty v těle a není jí cizí externí použití. K přípravě čaje budete potřebovat jednu lžíci sušených květů (nebo dvojnásobné množství čerstvých). Přelijte je šálkem horké vody a nechte vylouhovat 10-15 minut. Nejlépe zakryté pod pokličkou. Užívejte třikrát denně.

Chcete-li prostředek na obklady (ekzémy, vyrážky, záněty apod.), pak množství bylinky zdvojnásobte a vychladlý ovar použijte k ošetření postižené části těla několikrát denně.

Náhledové foto: AudreyMuratet / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bellis_perennis_4.jpg

Zdroj: Vitalia.cz/clanky/leciva-bylinka-pro-kazdou-prilezitost-sedmikraska/

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)