Chloróza: jak ji rozpoznat a jak se jí zbavit

List

Některé barevné změny listů jsou zcela běžné. Pokud se ale objeví skvrny na listech, pak existuje důvod k obavám. Chloróza je neinfekční onemocnění rostlin, které je způsobeno tím, že rostlina neprodukuje správně chlorofyl. Právě díky chlorofylu mají rostliny krásně zelené listy a je důležitý také pro fotosyntézu. Takže pokud má rostlina chlorózu, prvotním znakem je právě změna barvy listů. Dalšími projevy je zastavení růstu – co do velikosti listů, tak také v tvorbě květů či plodů. Chloróza může být problémem rostlin na zahradě i těch pokojových.

Hlavní znaky chlorózy

Stejně jako existují různé příčiny vzniku chlorózy, tak existuje také spoustu projevů této nemoci na listech. Rostlina už není schopná získávat živiny z vody a půdy a ty jí samozřejmě chybí. Nedostatek dusíku se projevuje suchými špičkami listů (nejprve u starších, poté i u mladých listů). Pokud rostlině chybí hořčík, draslík i fosfor, poškozuje se povrch listů. Obvykle však chloróza začíná ve středu listu, kde se projeví jako skvrna a postupem času se rozšiřuje. Může jít o jednu skvrnu, nebo také o shluk skvrn, které vytváří jakousi mozaiku na listech. Mladé části rostliny žloutnou a odpadávají. Pokud listy zežloutnou, ale přitom jsou ještě patrné zelené žíly listů, jedná se o nedostatek železa.

List

Foto: Pixabay

Zálivka rostlin

Chloróza může vznikat díky nevhodné péči. Pokud má rostlina nadbytek nebo naopak nedostatek vody. Pro rostlinu je vždy lepší období sucha, než přelévání. Není ale vhodné vysušenou půdu zalít velkým množstvím vody, protože to pak vede k hnilobě kořenů. Pokud byla zálivka nedostatečná, do normálního stavu se vracejte proto průběžně.

Hnojení rostlin

Také hnojení je důležité dodávat v předepsaných množstvích. Opět je nebezpečný jak nedostatek, tak nadbytek hnojiva.

Nejedná se o infekční chorobu

Vzhledem k tomu, že chloróza není infekční, nepřenáší se na další rostliny. Avšak v důsledku tohoto onemocnění může dojít ke vzniku bakteriálních a plísňových infekcí. Z tohoto důvodu je třeba rostliny pozorovat. Jakmile objevíte známky chlorózy, je třeba zakročit co nejdříve, abyste chorobu odvrátili. Někdy může být důvodem to, že půda je příliš tvrdá, takže se ke kořenům nedostává potřebné množství vody ani živin. V takovém případě postačí půdu uvolnit a smíchat ji s trochou písku.

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/611-chlorozy-a-co-vsechno-je-muze-zpusobit

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!