salak

Salak, ovoce s hadí kůží

„Je to fík, není to fík?“ Tak přesně takovou otázku si klade každý, kdo se s plodem salaky jedlé setká poprvé. Tvar odpovídá, tuhá hnědá slupka, jakoby složená z tisíců malých šupinek, však ne. A kde se vlastně tahle exotická rarita v našich supermarketech vzala?

Jde vlastně o plod palmy Salaky jedlé (Salacca zalacca) původem ze Sumatry a Jávy. Její plody tvarem připomínají oblíbené fíky, nejsou však tak měkké. Na omak působí drsně jako hadí kůže a stejně tak i vypadají.

Jak správně jíst salak?

Dužina je zpravidla poměrně tvrdá a jen málo šťavnatá, svou konzistencí připomíná asi nejvíce zelenou hrušku. Slupku oloupete snadno – stačí odlomit špičku. Chuť je nasládlá, připomínající právě hrušku nebo ananas. Ovšem pozor, přezrálé plody jsou hořké. Jsou-li salaky na pohmat měkké, nekupujte je. Dobrým vodítkem je i lehká ovocná vůně, nebojte se proto jejich plody pořádně očichat. Doma potřebují jeden až dva dny při pokojové teplotě, potom budou perfektní.

Vzhledem k jejich poměrně vysoké ceně doporučujeme vychutnat si jejich dužinu syrovou, třeba jen s kopečkem šlehačky nebo nastrouhanou čokoládou. Milovníci kuchyňských experimentů pak mohou vsadit i na dezertové pyré nebo přidat salak do ovocného poháru. Obsahují vysoké množství železa a v Indonésii si na nich často pochutnávají hlavně opice.

Salak

Salak – malá radost pro zahradníky

A co udělat s poměrně robustními semeny? Můžete si zkusit svůj vlastní salak vypěstovat sami. Bez skleníku nebo zimní zahrady však půjde spíše o půvabnou pokojovku. Navíc je salaka jedlá rostlinou dvoudomou.

Semena ochotně vyklíčí, pokud je zapíchnete do květináče na světlém okně a při pokojové teplotě. Potřebují dostatek vláhy a časté rosení. V prvních letech se nové členité listy objevují jen velmi neochotně, později se růst trochu zrychlí. Pětileté palmičky lze pěstovat i jako přenosné rostliny, které v létě zkrášlí zahradu nebo balkon. Ale pozor, jsou pokryté ostrými trny. Nezraňte se!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *