Keramika, terakota nebo plast? Aneb vybíráme květináče

Při nákupu nádob pro venkovní i interiérové rostliny se až příliš často rozhodujeme podle jejich ceny a vzhledu. A přitom bychom měli vzít do úvahy docela jiná kritéria. Můžeme si tak usnadnit práci se zálivkou nebo předejít převrácení pěstovaných palem, či jiných vysokých rostlin.

Květináče z keramiky

Stará dobrá zahradnická klasika, která se snadno rozbije – nebo ne? Je pravda, že jsou tihle krasavci trochu křehcí, plně vám to však vynahradí díky glazuře. Ta zvyšuje odolnost květináčů a zároveň snižuje jejich propustnost a poréznost. Rostliny si tak vystačí s menším množstvím zálivkové vody. Nevýhodou je naopak jejich vysoká hmotnost – tu oceníte snad jen u opravdu velkých rostlin, které mají jinak tendenci se převracet.

Květináče z terakoty

Jsou levné, dostupné – a křehké. Hůře také odolávají povětrnostním podmínkách – působení mrazu je dokáže zcela rozdrolit. Jsou ovšem velmi porézní, takže se hodí pro pěstování suchomilných rostlin v interiérech. Třeba pro kaktusy jsou doslova nepřekonatelné.

Květináče z plastu

Nízká cena i váha je jejich výhodou, nedostatečná odolnost zase nevýhodou. I velmi pevný plast časem působením slunečního světla a vlhkosti zkřehne. Vyžadují také dobrou drenáž, aby se uvnitř nich, díky nulové propustnosti, rostliny neutopily. Do interiéru jde o velmi dobrou volbu, ven je spíše nedoporučujeme.

Květináče z laminátu

Nejsou těžké a jejich povrch lze upravit do věrné podoby kamene, dřeva nebo třeba kovu. Odolají i i drsným podmínkám na zahradách, aniž by ztratily svůj jedinečný vzhled. Nevýhodou je opět nízká propustnost a poměrně vysoká cena. Pokud se však dlouhodobé investice nebojíte, budou podporovat vaše zahradnické úspěchy po dlouhou řadu let. Snadno je přestěhujete do sklepa i ven a zajistíte-li dobrý odtok vody, nebudete mít při pěstování jejich zelených svěřenců žádné obtíže.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)