Pěstování microgreens zvládnete i v improvizovaných podmínkách

Jde o moderní výživový hit. Mladé výhonky různých druhů bylinek i zeleniny si razí cestu na naše talíře nejenom ve špičkových restauracích, ale i v běžných domácnostech. Obsahují totiž celou řadu prospěšných živin.

Jmenovat musíme zejména vitamíny C a E, nezbytné pro naše zdraví, krásu a imunitu. Ovšem ve hře jsou i minerály, a samozřejmě prospěšně působící enzymy. A jak si zajistit jejich dostatek během celého roku? Pusťte se do pěstování microgreens na vlastní pěst.

Pro první pokusy bohatě stačí věci z domácnosti

Profíci nedají ani ránu bez speciálních misek na klíčení, ovšem pokud si chcete jen vyzkoušet, jak se to s těmi microgreens vlastně má a jestli vám budou chutnat, sáhněte po jakékoliv plastové misce – třeba po naukovém dortu nebo vaničce od masa. Na spodní straně udělejte několik otvorů a následně ji naplňte zeminou.

Foto: Pixabay

Postačí jakákoliv alespoň trochu kvalitní. Má to ale háček, musíte ji dobře propařit, protože klíčky jsou velmi náchylné na nejrůznější plísně. Pokud se vám nechce vše dělat v troubě (například kvůli špatně odvětrané kuchyni), vsaďte na specializovaný substrát např. z growshopů.

A co dál? Vysijte semínka, vše zalijte za pomoci jemného rozprašovače, pod misku dejte podmisku a vše zakryjte nějakým poklopem. Misky od polárkového dortu jsou v tomto ohledu ideální – mají pevný spodek a průhledný vršek.

Kdy se můžete těšit na první úrodu?

To je různé. U některých druhů microgreens do týdne, jindy třeba až za tři týdny. První týden zpravidla klíčky nepotřebují světlo. A sklízí se ve chvíli, kdy se krom děložních lístků objeví i první pár těch pravých. Pokud vám však trochu přerostou, nic se neděje. Na sklízení si vezměte nůžky a microgreens jednoduše okamžitě použijte do svých oblíbených receptů.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)