Papír či boty z hub a další zajímavosti z jejich světa

Houby

Houbaření je pro našince národním sportem. Většina z nás už se těší na sezonu, která aktuálně začíná. Nasbírat, pokrájet a hurá do kuchyně. Takto se většina z nás k jedlým houbám staví. Je to přirozené, nicméně houby mají mnohem větší přesah. Možná vás tak budou zajímat fakta, která o nich třeba ještě neznáte. My se na některá podíváme mnohem podrobněji.

Víte, kolik hub se na světě vyskytuje?

Obrovské množství. Podle vědeckých studií biologů, matematiků a geografů z kanadské univerzity v Halifaxu a v ve stejném ústavu v Honolulu najdeme na naší planetě více než 8,7 milionů rostlinných a živočišných druhů! Světe div se, více než polovinu tvoří právě houby! Podle všeho dokonce tvoří až 30 % půdní hmoty. Na 1 kilometr kořene stromu případně neuvěřitelný kilometr podhoubí.

HoubyZdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Syrové určitě nebrat

Spousta hub se vyznačuje léčivými účinky. V každém případě by se neměly jíst syrové. Buněčné stěny hub obsahují poměrně hodně chitinu a jsou těžko stravitelné. Mimo jiné je v nich spousta toxinů a jiných patogenů, jež se varem zlikvidují.

Zřejmě nejstarší organismy na planetě

Kdy se vlastně na Zemi objevily houby? Nejspíše před nějakou miliardou let. Jinak byly také neskutečně vysoké. A co množství? Jen pro zajímavost, třeba taková václavka smrková latinsky označovaná jako Armillaria ostoyae zabírá v Oregonu, konkrétně v Blue Mountains, plochu o velikosti celkem 1930 fotbalových hřišť.

MuchomůrkaZdroj obrázku: Pixabay.com

Papír, oděvy a boty z hub

Jasně, u nás se houby jí, nicméně ve světě z nich dokážou vyrobit i papír a textil. Nejčastěji se využívají houbové enzymy. Jen třeba z druhů Trichoderma se získává celuláza schopná štěpit celulózu. Bez hub bychom tedy zřejmě neměli čisté prádlo. Jinak se dnes tává trendy také výroba obuvi z hub. Ta je antimikrobiální a také vodotěsná.

Bioluminiscence

Některé houby dokážou v noci vyzařovat světlo. Stačí si vzít třeba takový pařezník obecný. Tento nenápadný choroš je ve vyzařování světla jedinečný. Jinak existuje cca 80  druhů hub s touto vlastností.

Houby

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozitivní vliv na mozek?

Konzumace kvalitních hub z přírody údajně v minulosti přispěla ke zvýšení objemu mozku. Houby obsahují mimo jiné také psylocibin. Tento alkaloid by mohl léčit depresi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.