Pěstování jahod v pyramidě: není náročné a šetří prostor

Jahody

Pěstitelé jahod si často stěžují na to, že aby dosáhly sklizně podle svých představ, potřebují k tomu spoustu prostoru. Navíc jsou plody obalené hlínou, takže po sběru je nutné ještě investovat velké úsilí do jejich čištění. Tento problém můžete sice vyřešit použitím zahradní textilie, nicméně prostorový problém to nevyřeší. Pokud chcete vyzrát na oba problémy a dosáhnout co největších výnosů, je pro vás vhodné pyramidové pěstování.

Využijte materiály, které máte po ruce

Samozřejmě, takovou pyramidu si můžete koupit už hotovou v hobby marketu nebo v zahradnickém centru. Pokud jste ale aspoň trochu šikovní, určitě doma najdete něco, co by se dalo při stavbě „pyramidy“ zužitkovat. Může jít například o stará prkna nebo palety. Pokud doma nic takového nenajdete, zkuste se podívat na recyklovaný plast – ten se prodává za poměrně nízkou cenu a vydrží opravdu hodně dlouho.

Jahody - květKvět jahodníku: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na výstavbu pyramidy?

Obvykle se pyramida skládá z pěti pater, můžete si ji ale přizpůsobit vlastním potřebám. Pokud bude pyramida příliš vysoká, můžete mít problémy se sklízením plodů. Obvykle se vám vyplatí použít širší desky – nejlépe od 20 do 40 centimetrů, protože ty déle vydrží. Výška rámu by pak měla být nad 15 centimetrů a jednotlivé stupně by měly mít šířku 15 až 20 centimetrů. Trsy jahodníků vysazujte ve vzdálenosti aspoň 25 centimetrů od sebe.

Pozor na zálivku a hnojení

Protože množství půdy je v pyramidě omezené, je dobré každých čtrnáct dní rostliny přihnojovat. Stejně jako při pěstování v květináčích (či jiných nádobách), je potřeba také pravidelně kontrolovat vlhkost půdy – je možné, že za parných letních dnů budete muset zalévat i dvakrát denně. Vhodné je využití plastových trubek, které si proděravíte a navedete do jahod tak, aby byly jahody zalévány u kořenů a ne na listy. Vy tak nebudete muset zalévat jednotlivé rostliny.

Jahody: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!