Sezona medvědího česneku: Pozor na to, co a kde sbíráte, jakožto je důležité správné skladování

medvědí česnek

S příchodem jara přichází i sezóna medvědího česneku, který se těší neustále stoupající popularitě. Není se čemu divit. Můžete si ho vypěstovat, jakožto i nasbírat v přírodě. Na co si dát pozor? Jak ho správně skladovat?

Těšíte se každé jaro na sezonu medvědího česneku. Pěstujete ho na vlastní zahrádce? Nebo patříte mezi ty, kteří se na jaře vypraví na sběr do přírody? Na co si dávat pozor při sběru? Jak medvědí česnek správně skladovat?

Vitamínová bomba v kuchyni

Medvědí česnek vyrůstá časně na jaře, zpravidla od března až do června. Nicméně sběr listů je vhodný jen do té doby, než rostlina začne kvést drobnými bílými kvítky. Listy se tak zpravidla sbírají do konce dubna. Jakmile medvědí česnek začne kvést, jeho listy jsou tužší.

Na co si dávat pozor při sběru

Pokud medvědí česnek nepěstujete na vlastní zahrádce, ale na jaře vyrážíte na jeho sběr do přírody, je třeba dbát zvýšenou opatrnost. Sezona začíná zhruba na začátku dubna. Medvědí česnek nejčastěji roste v lužních a listnatých lesích, na stinných a vlhčích místech. Při sběru listů v přírodě je třeba být velmi opatrní. Jde o to, že listy medvědího česneku si lze velmi snadno splést s mladými listy jedovaté konvalinky. Rovněž je třeba mít na paměti, že sběr medvědího česneku je zakázaný v národních přírodních rezervacích.

Zpracování medvědího česneku

V kuchyni nabízí pestré využití. Můžete ho použít do salátů, ale také připravit obdobně jako špenát, tj. spařit na másle. Medvědí česnek může posloužit i jako koření, a to drobně nakrájený do polévky, na těstoviny, do pomazánky či na vařené brambory. Velmi populární je zelená polévka z medvědího česneku, jakožto i pesto, které je vhodné při dochucování omáček, polévek či masa.

les

Foto: Pixabay

Podstata spočívá ve správném skladování

Medvědí česnek roste zpravidla okolo dvou měsíců, respektive je vhodný pro sběr. Pakliže si ho nasbíráte a budete správně skladovat, vydrží vám díky tomu déle, pokud ho nestihnete rychle spotřebovat. Jak na to? Jakmile si přinesete listy medvědího česneku domů, umyjte je, usušte a vložte do potravinářské folie či utěrky. Rovněž můžete dát také do sklenice s trochou vody. Takto vám vydrží až týden.

Pakliže si přinesete nasbírané větší množství a chcete skladovat déle jak týden, tak dejte listy do mrazáku či naložte do oleje. V oleji vydrží a rovnou ho takto můžete i s olejem použít v kuchyni při výrobě pesta, másla či dalších pokrmů.

Zdroj: denik.cz, zena-in.cz

Náhledové foto: Pixabay