Jarní booster pro rybíz úplně zadarmo – chutné a šťávou nalité bobule zařídí včasně aplikované bramborové slupky

Červený rybíz

Jarní booster pro rybíz úplně zadarmo – chutné a šťávou nalité bobule zařídí včasně aplikované bramborové slupky. Když roztají poslední zbytky sněhu a odhalí se pod nimi úrodná půda, nastává čas, aby si zahrádkář oblékl montérky a pustil se do první kritické bitvy sezóny – prořezávání a hnojení.

Tento postup je životně důležitý, zejména u rybízových keřů, které na vaší zahradě oslavily více než několik jar, protože zanedbání může vést ke zmenšení velikosti bobulí a zvýšení náchylnosti k chorobám a škůdcům.

Cílevědomé prořezávání

Podstata prořezávání spočívá v selektivním odstraňování starých, poškozených a přehuštěných větví a také těch, které zasahují do středu keře. Zkracování konců větví podporuje růst postranních výhonů, které jsou příslibem plodnější úrody. Brzy na jaře, ještě před úplným probuzením pupenů, je pro tuto činnost ideální čas.

Ochrana proti chorobám a škůdcům

Dubnové přeháňky přinášejí více než jen brzké květy; jsou také předzvěstí příchodu škůdců a chorob, kteří mnohdy považují rybízové keře za své ideální stanoviště. Rozhodně proto nezapomene na preventivní ošetření síranem měďnatým nebo směsí Bordeaux.

Foto: Pixabay

Bramborová slupka jako všelék

A jak si velkou úrodu rybízu opravdu pojistit? Sáhněte pro obyčejný kuchyňský odpad – zbytky z brambor. Tyto slupky a odřezky , bohaté na základní živiny, totiž slouží jako perfektní jarní hostina pro rybízové keře, která jim dodá vše potřebné

  • Bramborové slupky rovnoměrně rozprostřete kolem báze každého rybízového keře, abyste zajistili velkorysou vrstvu tohoto přírodního hnojiva.
  • Směs obohaťte o vyváženou aplikaci azofosky a kostní moučky, které poskytují komplexní profil živin.
  • Navrch by měla přijít vrstva dobře shnilého hnoje nebo kompostu. Ty nejenže keřům dodají další výživu, ale také zadrží vlhkost a zlepší strukturu půdy.

V každém případě by slupky nikdy neměly přijít na půdu „jen tak.“ mohou totiž přitáhnout škůdce, a také to nevypadá zrovna dobře. Ukrýt je ovšem můžete třeba i pod vrstvu mulče, který rybízu obvykle také skvěle vyhovuje. Může jít o první posekanou trávu, mulčovací kůru nebo třeba i noviny, pokud nemáte nic jiného. Uvidíte, že ta trocha práce navíc bude rozhodně stát za to.

Kromě bramborových slupek…

Bramborové slupky sice mohou významně ovlivnit zdraví a produktivitu rybízových keřů, představují však pouze jeden z aspektů komplexní péče o rostliny. Nezapomene proto, že s stejně důležité je pro zajištění bohaté úrody rybízu i pravidelné zalévání, správné prořezávání a pečlivá ochrana před škůdci a chorobami.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/rybiz-jaro-vyziva/, https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/86-dubnove-hnojeni-rybizu-ktere-zajisti-spoustu-lahodnych-plodu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)