Masák: Nejoblíbenější houba českých pánví a hrnců

Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka se řadí mezi stálice tuzemských lesů. Přesto jí mnozí lidé nevěnují žádnou pozornost, ale sbírají především hřibovité houby. Je to škoda, protože chuť masáka je naprosto unikátní a vynikající. Spousta houbařů hovoří o tom, že je muchomůrka růžovka vůbec jednou z nejchutnějších hub. Pojďme se na ni tedy podívat mnohem podrobněji.

Vzhledově určitě zaujme

Masák je většinou skutečně statná houba. Jeho klobouk má průměr pohybující se od 5 do 20 cm. V mládí má takřka kulovitý tvar, později bývá klenutý či plochý. Mladší plodnice mají bílorůžovou barvu, starší jsou spíše červené, nebo dokonce až červenohnědé. Povrch masáku pokrývají bradavičnaté útržky plachetky mající červenohnědou barvu. Někdy bývá povrch klobouku i holý. Lupeny má muchomůrka růžovka zprvu bílé, později do červena. Výška třeně se pohybuje od 6 do 20 cm. Bývá tlustší, válcovitý, dole načervenalý a často napadený červy. Typický je u masáku také hustě rýhovaný prstenec. Dužnina má čistě bílou barvu, při řezu nebo stáří růžoví. Chuť houby je nasládlá, vůně minimální.

Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Kdy a kde muchomůrka růžovka roste?

V lesích se muchomůrkou růžovkou setkáme od června až do listopadu. Nyní už roste a v lese jsme ji už našli. Roste v mírném pásmu na celé severní polokouli. Najít se dá jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích, případně také v parcích a na okrajích lesů v trávě.

Podle čeho masáka poznáte?

Určovacích znaků je hned několik. Typický je především rýhovaný prsten. U jedovatých muchomůrek bývá tradičně hladký. Vynikajícím rozpoznávacím znakem je také růžová barva, jíž je houba typická. Patrná je na lupenech i dužině. Hlíza bývá masově červená.   Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Lze si masák s něčím splést?

Při sbírání muchomůrky růžovky je třeba být obezřetný. Laik si ji může splést s muchomůrkou tygrovanou neboli panterovou. Ta má ale typický hnědý klobouk a prsten určitě není rýhovaný. Podobná je také muchomůrka šedivka, která ale není jedovatá. Také nerůžoví.

Muchomůrka tygrovaná

Muchomůrka tygrovaná: Zdroj obrázku Wikimedia.commons.org

Muchomůrka šedivka

Muchomůrka šedivka: Zdroj obrázku Wikimedia.commons.org

Pár zajímavostí o muchomůrce růžovce

Růžovka je vynikající houbou, která se za poslední desetiletí sbírá stále častěji. V anketě české mykologické společnosti získala dokonce prvenství mezi všemi houbami, a to i před hřiby. Vynikající je především na másle a na kmínu. Dát si ale můžete také řízek, případně dát růžovky pod maso. Alternativ je hodně a v každém případě vám bude chutnat.

Muchomůrka růžovka: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.