Sparmenia

Pokojová lipka – zapomenutá rostlina našich babiček

Sparmánie nebo také pokojová lipka byla oblíbenou stálicí našich bytů ještě před několika desítkami let. I dnes tak na ni můžete narazit v mnoha publikacích o pokojových rostlinách

Svoje jméno nedostala pokojová lipka (Sparmenia africana) náhodou. Lípě se totiž podobá jak svými listy, tak i květy. A pokud na ni náhodou v květinářství narazíte (případně si pořídíte semínka), lze ji jenom doporučit. Znát ji můžete také pod označením lípěnka africká.

Pokojová lipka vám zvlhčí vzduch

Stačí se podívat na její velké listy a hned je jasné, že máte před sebou doslova ekologický zvlhčovač vzduchu. Dochází z nich totiž ke značným výparům a v místnosti se postupně vytváří přívětivé klima – zvláště, když lipka trochu poporoste.

Kde se vlastně vzala

Sparmenia africana je velmi dekorativní rostlina pocházející z Afriky (jak už ostatně její název napovídá). Pěstuje se zejména pro své nádherné květy, skládající se z velkých bílých květů okvětních listů a tlustého svazku žlutočervených tyčinek. Má i poměrně velké listy, dorůstají asi 20 cm a jsou světle zelené s jemným ochlupením. Kvete koncem jara a začátkem léta.

Sparmenia

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak pokojovou lipku pěstovat

Má ráda hodně světla a snese dokonce i přímé slunce. Ze srdce však nenávidí přemokření a nejrůznější lesky na listy nebo hnojiva, aplikovaná na list. Svědčí jí výživná, vlhká a dobře odvodněná půda – nejlépe s příměsí písku.

Od konce října do poloviny ledna prochází rostlina klidovým obdobím, proto by měla být umístěna v chladné místnosti (s teplotou mezi 7-15 °C). Snese i mráz (do – 2°C), pak však přichází o listy. V sezóně ji každé dva týdny vyživujte hnojivem pro kvetoucí rostliny. Přesazujte opatrně (sparmannia má křehké kořeny) a to až ve chvíli, kdy začnou kořeny prorůstat odtokovým otvorem v květináči. Dříve to není třeba.

Náš tip: rychle roste, ale tvarování jí nevadí. Snese i hluboký řez, ráda totiž obráží ze starého dřeva.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *