Linecké s vejci, nebo bez? Do těsta patří

Linecké s vejci, nebo bez? Ne vždy se shodneme na tom, jak mají některé konkrétní recepty vypadat A ohledně lineckého těsta se neshodla větší část našich čtenářů. V reakci na dotaz či námitku, že žloutek v lineckém těstu způsobí jeho tvrdost, odpovídáme takto.

Linecké se žloutkem nebo lépe bez něj?

Do klasického receptu na linecké těsto žloutek patří, a to na základní 210g mouky, 140 g másla, 70 g cukru 1-2 žloutky. Jednak mu dodá krásnou barvu a jednak křehkost a jemnost. Lze také přidat místo syrových žloutky uvařené natvrdo a nastrouhané na jemném struhadle, někdo dává i celé vajíčko. Nic hrozného se ale nestane, pokud je vynecháte, ať už protože jste alergici, vejce jíst nesmíte, nebo ho tam prostě nechcete dát. Pokud by se těsto nechtělo spojit, kápněte do něj trochu vychlazené vody.

Proč je linecké těsto po upečení tvrdé

Důvodů může být několik a obvykle jde o nějakou technologickou chybu. Podívejte se, zda dodržujete vše, co je třeba:

Co znamená, když se těsto spaří

Ten hlavní je, že těsto takzvaně spaříte. To znamená, že jej v rukách příliš zahřejete, tuk se vsákne do mouky a začne se z ní uvolňovat. S těstem se pak špatně pracuje, je drobivé a po upečení tvrdé. Zachránit ho lze jen stěží. Můžete ho zkusit vychladit a potom ho nastrouhat do malé části nového těsta a rychle propracovat. Toto se stává hlavně kuchařům začátečníkům, kteří těsto příliš dlouho zpracovávají, protože nemají správnou teplotu surovin.

Foto: Pixabay

Máslo by mělo být povolené, ale ne rozbředlé. Můžete ho také vyndat z lednice a nastrouhat na hrubém struhadle. Vajíčka vyndejte z lednice dopředu, mouku mějte v pokojové teplotě. Na vál si navažte mouku a cukr, dejte nastrouhaný nebo na drobno nasekaný tuk. Ruce si vychlaďte ve studené vodě. Prsty rychle zpracujte těsto na drobenku, pak přidejte žloutky a těsto krátce propracujte rukama, vytvořte kouli a dejte vychladit do lednice.

Příliš mouky v lineckém těstě

Dalším důvodem je, že přidáte příliš mouky při vyvalování. Aby se těsto dobře vyvalovalo, musí být odpočinuté. Lepek v mouce za tu dobu nabobtná a prováže se s ostatními surovinami a těsto je krásně vláčné. Vyvalujte jej vychlazené. Ukrojte menší kus, nechte jej mírně povolit nebo krátce propracujte a hned vyvalujte. Ostatní těsto nechte v lednici, jakmile se zahřeje, lepí se. Takto ho vyválíte s minimálním podsypem. Chcete-li se mu úplně vyhnout, válejte na silikonové podložce nebo na pečícím papíru a z vrchu jej přikryjte potravinovou fólií.

Jak péct linecké cukroví

Tím posledním důvodem může být špatně upečené těsto. Pokud těsto vyválíte příliš slabě a pak jej pečete v málo vyhřáté troubě, vysuší se. Uvolní se z něj tuk, který má zůstat v těstě a činí jej křehkým. Nejlépe je vyvalovat na 2-3 mm silnou placku a stejnoměrně. Těsto se doporučuje dát před pečením vychladit do lednice.

Jak vypadá perfektní linecké cukroví

Správně udělané linecké je v podstatě hned k jídlu, nemusí se rozležet. Je křupavé, ale ne tvrdé. Pokud ho namažete marmeládou nebo krémem, efekt změknutí se dostaví do několika hodin. Není-li přesto k vaší spokojenosti, stačí k němu přes noc přiložit rozkrojené jablko, případně ho každý den vyměňovat, dokud cukroví patřičně nezvlhne. Pomůže také, když cukroví uložíte do chladna do ne úplně vzduchotěsné krabice, aby mohlo nasávat vzdušnou vlhkost.

Ať se tedy rozhodnete pro linecké se žloutkem nebo bez, s našimi radami se Vám určitě podaří. Krásné Vánoce!

Zdroj: https://mlsnavarecka.cz/nejlepsi-linecke-cukrovi/, https://www.kucharkaprodceru.cz/linecke-cukrovi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)