Choroby po sklizni: Jak uchránit své plody před znehodnocením

Jablka

Je pravděpodobné, že touto dobou již máte veškeré ovoce a zeleninu sklizenou. Každá může mít trochu jiné nároky na skladování. I když už máte vše za hotové a myslíte si, že plody vaší zahrady jsou uloženy v ideálních podmínkách, vyplatí se jejich pravidelná kontrola. Choroby po sklizni mohou být způsobeny nejenom nevhodnými podmínkami při skladování, ale také škůdci nebo nedostatečnou kontrolou před jejich uložením.

Choroby po sklizni

Avšak není vše tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zatímco některé patogeny napadají ovoce již v květu, jiné si počkají na dobu těsně před sklizní. Sklízené ovoce tedy nemusí jevit známky toho, že je napadené plísní, i když už daný patogen v sobě má. Z tohoto důvode je důležité skladované ovoce pravidelně kontrolovat – z jednoho ovoce se totiž choroba dál šíří na další a další. Ani řádná ochrana plodů před sklizní a ideální podmínky skladování nemusí zajistit bezpečí plodů.

Guava

Foto: Pixabay

Fungicidy před sklizní

Někteří zahradníci sázejí na metodu ošetření ovoce, dokud je ještě na stromech. Provádějí ošetření fungicidními přípravky, a to v minimálně dvou až třech ošetření. Poslední aplikaci stačí provést asi dva týdny před sklizní ovoce. Jakékoli ovoce, které je padané, jeví známky poškození (mechanického, otlačení, plísně) neukládáme mezi zdravé ovoce. Takové poškozené ovoce se vůbec nehodí k dlouhodobému skladování.

Nevhodní sousedi pro skladování

Některé ovoce může urychlit zrání jiného plodu. Tak například jablka a hrušky při zrání uvolňují etylen. Jedná se o plyn, který způsobuje rychlejší zrání také u takových plodin, jako jsou dýně, mrkev, brambory nebo brokolice. Z tohoto důvodu bychom neměli nikdy tyto plodiny vedle sebe skladovat.

Odstraňujte poškozené plody

Pokud si všimnete jakýchkoli známek znehodnocení plodů – hniloba, plíseň, ihned plody vyřaďte z bedýnek pro dlouhodobé skladování. V závislosti na poškození je můžete urychleně spotřebovat, kompostovat nebo vyhodit. Pokud si nejste jistí, zda se nejedná o nějakou nakažlivou chorobu, ovoce pro jistotu vyhoďte bez užitku.

Zdroje info:

https://doradztwosadownicze.pl/ochrona-przed-chorobami-przechowalniczymi/

https://www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/choroby-przechowalnicze-jablek-i-gruszek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!