Krátký průvodce ke správnému sklízení rebarbory

Nesbírejte rebarboru v prvním roce, protože to jí pomůže lépe se usadit. Tím později získáte hojnější únoru. Sklízejte tedy až v druhém roce, a to v dubnu, kdy je listí zcela rozvinuto a stonky jsou dlouhé asi 30 centimetrů. Sběr můžete obvykle provádět až do června. Sklízení této zeleniny není vůbec složité. Jednoduše vytáhněte každý stonek ze základny a vytočte jej z koruny nebo jej odřízněte nožem.

Sklízení rebarbory

Jediné, na co si u sklízení musíte dát pozor, je množství sesbíraných stonků. Nikdy byste neměli sklidit více než polovinu stonků najednou, protože pak si zbytečně zahráváte s vitalitou své rostliny. Je lepší dokončit sběr vaší zeleniny do konce července, abyste měli čas na vybudování energetických rezerv pro příští rok. V průměru můžete každou sezónu sklízet od 1 do 2,3 kilogramů stonků na jednu rostlinu. Za chladného a vlhkého počasí můžete očekávat vyšší výnosy.

Rebarbora: Foto Pixabay

Skladování rebarbory

Sklizené stonky můžete uchovávat v lednici a to po dobu až 15 dní. Jejich životnost prodloužíte, když je zabalíte do plastového sáčku nebo postavíte do sklenice s vodou (lze také obojí najednou). Pokud si chcete vychutnat svou rebarboru také v zimě, pak můžete stonky také zmrazit, nebo si z nich připravit marmeládu či je naložit. Protože listy jsou toxické, použijte je jako přísadu do kompostu.

Ještě jeden tip na závěr

Existuje ještě jedno řešení. Některé rostliny můžete na podzim nasadit do nádoby s pískem. Nechte je venku v teplotách od -2 do +10 °C po dobu přibližně dvou měsíců. Poté nádobu přemístěte dovnitř a rebarboru skladujte při teplotě od 13 do 16 °C a zajistěte jí dostatek světla.  Pokud udržujete půdu vlhkou, uvidíte nové stonky asi za měsíc. Můžete je sklízet, když dosáhnou výšky 30 až 46 cm.

Zdroje info: ireceptar.cz, abecedazahrady.cz

Rebarbora: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!