Zavlažování zahrady: zde je vše, na co je třeba myslet

Zavlažování

Zavlažování je velmi důležité, ať už hovoříme o pokojových nebo zahradních rostlinách. Důvodem je to, že většina rostlin vyžaduje pro správný růst vlhkou půdu. Pomoci si můžeme například mulčováním, které zadržuje vlhkost v půdě, přičemž vodu dobře propouští. Malá zahrada si může vystačit se zahradní hadicí s postřikovačem (či konví). Obejít takto ale velkou zahradu je časově náročné, ne-li dokonce nemožné. Jaká řešení je vhodné zvolit?

Automatické zavlažování

Toto řešení je asi nejpohodlnější. Vyplatí se ale také ekonomicky, i když pořizovací cena může být vyšší. Do této skupiny můžeme zařadit různé zavlažovací systémy. Společné mají to, že obsahují systém potrubí, konektorů, postřikovačů a případně také čerpadla či retenční nádrže. Ty dražší pak můžete ovládat prostřednictvím elektronického ovladače. V dnešní době už si můžete nechat závlahový systém udělat na klíč a v chytré variantě, takže se téměř o nic nebudete muset starat.

Závlaha

Foto: Pixabay

Závlahový systém

Pokud toužíte po automatickém zavlažování, je třeba na to myslet už v době, kdy zahradu zakládáte. U již vzrostlé zahradě by kopání trubek a drátů mohlo být nejenom problematické, ale mohli byste také přijít o nějaké rostlinné exempláře. Navíc je to spojeno s vyššími náklady. Závlahový systém si můžeme navrhnout i sami. Není to jednoduchá záležitost, u větších zahrad je vhodné řešení nechat na odbornících.

Nádrž na dešťovou vodu

Součástí každé zahrady by měla být nádrž na dešťovou vodu. Může být různě veliká. Taktéž může být samostojící nebo zakopaná na zahradě, například pod trávníkem. Jedná se o poměrně drahou záležitost, která ale šetří vodu. Sbíráte ji v době, kdy prší a přebytečná voda odtéká ze zahrady. V období sucha ji pak můžete použít. Vyplatí se také nainstalovat hydrofor, který podpoří chod čerpadla.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-nawadnianie-ogrodu-jaki-sposob-wybrac,nId,4914365

http://www.rind.cz/zavlazovani.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!