Zkvašený med – je ještě vhodný ke konzumaci? Poradíme, čeho si všímat a jak ho poznat

Včelí med

Zkvašený med – je ještě vhodný ke konzumaci? Poradíme, čeho si všímat a jak ho poznat. Zkvašený med je med, který prošel procesem kvašení. Kvašení může nastat, když má med vyšší obsah vody. Včely přinášejí do úlu nektar s obsahem 60–70 % vody, který postupně zahušťují.

Ideálně by obsah vody v medu neměl přesáhnout hranici 18 %. Pokud včely nestihnou nektar dostatečně zahušťovat, může med obsahovat více vody a začít kvasit.

Jak poznat zkvašený med?

  • Vůně a chuť: Zkvašený med má nepříjemný štiplavý zápach, charakteristický právě pro kvašení. Místo nasládlé vůně medu ucítíte tento nepříjemný zápach. Chuť zkvašeného medu je kyselá s hořkostí.
  • Vzhled: Hladina zkvašeného medu je pokrytá tenkou řídkou vrstvou. Med může také obsahovat spoustu bublinek.
  • Pěna: Na povrchu sklenice se může tvořit bílá pěna. Pozor na záměnu s pěnou tvořenou zbytky bílkovin a pylu, která je naopak to nejzdravější, co se v medu nachází.

Pokud si všimnete těchto znaků, je pravděpodobné, že máte zkvašený med. V takovém případě je nejlepší med vyhodit a koupit čerstvý od včelaře.

Včelí med

Foto: Pixabay

Jak využít zkvašený med

Pokud není chuť toho medu vyloženě odporná, můžete mu dát ještě jednu šanci – nebo hne několik, podle toho, jaký způsob zpracován si vyberete.

  • Perníčky a pečení: Zkvašený med přidává do perníčků vynikající chuť a texturu. Můžete ho použít místo běžného medu či cukru v receptech na perníčky, medovníky nebo jiné druhy pečiva.
  • Medovina: Zkvašený med je skvělým základem pro výrobu medoviny. Stačí ho smíchat s vodou a přidat kvasinky pro fermentaci. Po fermentaci získáte alkoholický nápoj podobný vínu, zvaný medovina.
  • Kořalka: Další možností je využití zkvašeného medu k přípravě domácí kořalky. Med se může nechat vypálit na kořalku, což vytváří silný alkoholický nápoj s charakteristickou chutí.

 

Zdroj: https://www.vcelaristruharov.cz/dotaz-od-ctenare-med-je-citit-jako-zkvaseny-bila-vrstva-na-povrchu/, https://www.toprecepty.cz/clanky/3856-jak-poznat-kvalitni-med-zkuseny-vcelar-radi-ceho-si-pri-nakupu-vsimat-abyste-nenaleteli-a-nekoupili-obarveny-cukr/, https://www.ceskenapady.cz/zkvaseny-med-cnp-1110-10134.html, https://rivaltrade.si/jak-poznat-zkvaseny-med/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)