Kombucha mýtů zbavená: Jak může doopravdy prospět našemu zdraví

Ve světě se jí říká všelijak: houba hrdinů, houba hrdinů nebo čarovná houba. Ve skutečnosti se však o žádnou houbu nejedná. To, co zkvasí čajový nálev a dodá mu některé ceněné bioaktivní látky, je kultura několika druhů kvasinek a bakterií, přičemž jejich složení se mění podle lokalit, odkud pochází.

U zastánců lidové medicíny je kombucha téměř zázračným všelékem. Přisuzují jí málem i povahu nápoje nesmrtelnosti (tedy kdyby něco takového existovalo i jinde, než jen v čínských legendách). Moderní věda je k celé této „kauze“ trochu zdrženlivější, byť ani ona některá prospěšná působení kombuchy nepopírá. Pojďme se tedy na vše podívat.

Foto: Lukas Chin / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Skvělý pomocník pro naše trávení i imunitu

Ano, to jsou dva hlavní benefity, které se podařilo u konzumentů pravidelných dávek kombuchy prokázat. Svůj podíl na tom mají zejména obsažené polysacharidy, enzymy, kvasinky a kyseliny (mléčná, glukoronová a usnová). Zejména kyselina usnová našim střevům opravdu prospívá. Její antibiotické účinky totiž ve výstelce střev likvidují nežádoucí viry, bakterie a další mikroorganismy. A ruku v ruce jde s lepším trávením samozřejmě také imunita. To je starý známý fakt.

Kombuchu vypěstujete snadno, pokud víte jak

K výrobě kvasného čaje, jak se hotový nápoj správně nazývá, toho vlastně příliš mnoho nepotřebujete Jen kombuchovou kulturu (získáte ji buď přímo od pěstitelů nebo ve formě tekuté násady třeba z lékárny), čaj a cukr. Na každý litr uvařeného a vychladlého čaje budete potřebovat 800-100 gramů cukru. Rozmíchejte ho a vložte kombuchu.

Na teplém místě pak nechte kvasit. Pokud dodržíte všechny hygienické zásady, žádné nebezpečí vám nehrozí. Hotový nápoj chutná jako burčák a těšit se na něj můžete po týdnu až dvou. Kombuchový koláč v horní části nádoby můžete poté propláchnout, rozdělit na menší části a použít k přípravě další várky.

Hotový kvasný čaj uchovávejte v chladu a spotřebujete do týdne. Pijí se 1-2 skleničky denně.

Náhledové foto: Tony Webster / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)