Známý trik pro velkou sklizeň paprik

Paprika

Milujete domácí zeleninu a jdete do jejího pěstování pravidelně každý rok? Aby ne, vždyť především tradiční plodiny, mezi které se řadí papriky a rajčata, stojí za to. Vypěstovat si doma několik krásných velkých baňatých paprik na jedné jediné rostlině je zážitkem pro každého. A ta chuť? Jedním slovem fantastická. Přesto je třeba říct, že pěstování paprik může skýtat několik úskalí. My se podíváme na jednoduchý trik, díky kterému by měla být úroda více než solidní.

Kvetení by nemělo probíhat v květináčích

Už naši dědečkové věděli, že kvetení je velmi důležitým okamžikem v růstu paprik. Také proto je nenechávali kvést přímo v květináčích. Doba kvetení je momentem, kdy přechází rostlina z vegetativního stádia do generačního. Už se tedy vytvořily vegetativní orgány, jako jsou listy, stonky a kořeny. Nyní se vyvíjí především kořenový systém a hlavně plody. Proto je vhodné, když paprika kvete venku a vytváří se velký kořenový systém, z toho pak bude i velká úroda.  

Papriky

Papriky: Foto Pixabay

O papriky se pořádně starejte

Velmi důležitá je samozřejmě vydatná zálivka, co se týká spodní části rostliny, tak rozdělování dolních listů a plodů nemá velký smysl. Pokud rostlina zjistí, že vegetativní části nepotřebuje, prostě listy zežloutnou a odpadnou. Odstranění hlavních květů z rostliny se řeší především v případ sazenic vykvetených již v květináči. Jestliže se květy nacházejí uvnitř uzlu mezi silnými stonky, je dobré je odstranit, velké papriky by pak mohly rostlinu zlomit.   

Papriky: Foto Pixabay

Spodní plody jako první

Zhruba někdy v polovině června se vyplatí vzít rostlině spodní plody. Nemusí být úplně zralé. Díky tomuto kroku pomůžete rostlině v tom, že bude plodit více ve vyšších patrech. Určitě plody sbírejte, když už dozrávají, na rostlině se pak snáze budou tvořit další.

Papriky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.