Výsadba ovocného stromku krok po kroku

Prořez stromů po sklizni

Jaro se pomalu blíží a možná se díváte na zahradu s tím, že byste někde vysadili ovocné stromy. Jasně, proč také ne? Vždyť takové třešně přímo ze stromu nebo švestky, ringle či jablka rozhodně stojí za to. Úroda sice zřejmě nepřijde hned prvním rokem, nicméně postupem času můžete získat pravidelný přísun skvělého ovoce. Samotné ovocné dřeviny je ovšem zapotřebí precizně vysadit. Jak na to? V následujících řádcích se na tento postup soustředíme v naší grafice.

Opěra, úvazek a správná jáma

V první řadě je zapotřebí sehnat opěrný kůl. Vykope se dostatečně velká jáma. Hloubku lze vyzkoušet i násadou do lopaty. Ostatně na naší grafice je to patrné. Poté už se kůl zatluče do země a následně můžete uvázat samotné vřeteno. Mělo by u opěrného kůlu dobře držet.

Výsadba stromu 1

Obrázek: Radek Štěpán

Vyplnění vzduchových dutin

Když budete přihrnovat zeminu k samotnému vřetenu, rozhodně nezapomeňte pořádně vyplnit vzduchové dutiny. Ty by tam neměly zůstat. Co se týká zeminy, výbornou volbu představuje především ta kompostová.

Výsadba vretene 2

Obrázek: Radek Štěpán

Lehké ušlapání zeminy a důkladná zálivka

Zemina se musí lehce udusat. Po obvodu samotné jámy vytvořte rýhu, která bude určená pro zálivku. Ta musí být opravdu důkladná se vším všudy. Okolí nového stromku by se mělo pořádně promáčet.

Výsadba vretene 3

Obrázek: Radek Štěpán

Chlévská mrva a opět zemina

Máte-li zalito, přijít by na řadu by měla chlévská mrva. Tu je pak zapotřebí ještě znovu zapravit další vrstvou zeminy. Pak budete mít hotovo. Stromek by měl stát pěkně rovně uvázaný k opoře. Radost vám bude následně dělat po dobu mnoha let.

Výsadba vretene 4

Obrázek: Radek Štěpán

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.