Jak vařit zeleninu, aby si zachovala barvu a maximum vitamínů

Jak vařit zeleninu: Krásně zelený hrášek, fazolky nebo brokolice, běloučký květák nebo sytě oranžovočervená mrkvička, po ochutnání vše křupavé a plné chuti? Takto skvěle připravená zelenina zachutná i jejím zapřisáhlým odpůrcům.

Šetrná příprava zeleniny

Zapomeňme na dlouhé vaření ve vodě, kdy se nám vyluhují nejen vitamíny a minerály, ale zelenina také ztratí barvu a částečně i chuť. Navíc bývá rozbředlá. Pokud vývar ze zeleniny potom vylijeme, je to doslova plýtvání potravinou. Tento způsob přípravy dává smysl jen u zeleninových polévek. Abychom zelenině zachovali nejen krásnou barvu, ale i křupavost a zdraví prospěšné látky, použijeme buď vaření v páře nebo blanšírování.

Jak vařit zeleninu, aby si zachovala barvu Foto: Pixabay

Blanšírování zeleniny

Tato úprava zeleniny se používá nejčastěji, chceme-li ji dále zpracovávat. Spočívá totiž v rychlém povaření ve vroucí (1-3 minuty podle druhu), silně osolené vodě a okamžitém následném zchlazení ve vodě ledové (s kostkami ledu). Tím se částečně naruší rostlinné pletivo, zelenina je měkčí, ale zachová si křupavost. Takto ošetřená má i delší trvanlivost, krásnou barvu a nepřijde téměř o žádné minerály a vitamíny. Zeleninu dále například glazujeme na másle, přidáváme ji do salátů a podobně. Můžeme ji zamrazit i uchovat pár dní v lednici.

Vaření zeleniny v páře

Možné je samozřejmě také vaření v páře. Zelenina se nesmí máčet, je tedy třeba zahřát vodu v hrnci pod nástavcem (nebo cedníkem) a že k bodu varu, a poté teplotu zmírnit.

 

Zdroj: https://profikuchar.cz/blog/jak-na-spravne-blansirovani-krok-za-krokem?gclid=CjwKCAiArNOeBhAHEiwAze_nKJaHhOXxEGOWPp2Qkx5QOCgYIGrmxX8OApDBwX9SwIO0iDzrhdCiThoC6jMQAvD_BwE, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-varit-zeleninu-v-pare/

Jak vařit zeleninu, aby si zachovala barvu Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)