Jód na orchideje jako elixír mládí: způsob, jak jej použít

Orchidej

Jód obsahuje bílkoviny a aminokyseliny, podílí se na syntéze, metabolických procesech vody a dusíku, podílí se na dýchání rostliny a patří mezi přírodní antiseptika. Působí proti většině virů, bakterií a hub, které by mohly ohrozit vývoj rostliny. Z toho vyplývá, že jód je důležitý prvek nejenom pro člověka, ale také pro rostliny. Určitá hladina jódu je důležitá zejména v období tvorby pupenů a nasazování plodů a květů.

Jód pro orchideje

Když člověk stárne, je schopen menších výkonů a jeho zdravotní stav se zhoršuje. Stejné to je i s rostlinami. Pokud dosáhnou určité věkové hranice, už od nich nemůžete očekávat tolik, jako když byly v „nejlepších“ letech. Orchideje se stávají náchylnější k hnilobě listů i jádra, v ohrožení jsou taktéž jejich kořeny. Jód je obvykle obsažen v půdě. V případě orchideje to může být trochu problematické, protože, jak všichni dobře víme, substrát pro orchideje má specifickou strukturu.

Orchidej

Foto: Pixabay

Jód a jeho nedostatek

To, že orchidej trpí nedostatkem jódů, lze rozpoznat pouhým pohledem. Mezi nejdůležitější příznaky patří slabé stonky, málo květů, světlá barva listů. Orchideje jsou náchylné k chorobám a napadení škůdců. Pokud se svou orchidejí neustále bojujete s těmito problémy, pravděpodobnost nedostatku jódu je veliká. Avšak není to tak jednoduché. Některé z těchto příznaků jsou shodné taktéž u jiných problémů, jako je přemrznutí.

Čas přidat jód

V okamžiku, kdy listy orchideje uhynuly, avšak střed krčku a stonek vypadají zdravě, je nejvyšší čas přidat jód. V případě uhnilých listů je zapotřebí použít fungicidy – jód má přesně ty vlastnosti, které jsou zapotřebí. Roztok jódu si připravíte tak, že na 5 litrů vodu použijeme 5 kapek jódu. Promícháme. Dále můžeme použít česnekovou tinkturu, kdy 100 g česnekových slupek necháme vyluhovat po dobu asi 24 hodin v 10 litrech vody. Tímto roztokem své rostliny zalijte.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/orchideje-jod-30000218.html

https://houseplantspro.com/how-do-plants-use-iodine/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!