Jak nechat dozrát rajčata z obchodu – i ta, které v regále nevypadají nic moc, mohou získat při správné péči pořádnou nálož chuti

Cherry rajčátka

Jak nechat dozrát rajčata z obchodu? Nedozrálá rajčata obsahují jedovaté glykoalkaloidy, z nichž nejvíce zastoupený je tomatin. Proto konzumujte jen rajčata zralá, množství glykoalkaloidů se zráním takřka odbourá.

Pro dozrání utržených rajčat je důležité teplo a tma. Na světle sice zčervenají, ale nedozrají a chlad rajčatům vůbec nesvědčí. Ztrácí v něm chuť a vůni, rozhodně je proto nedávejte do lednice.

Pokud máte možnost si vybrat, kupte rajčata na stonku nebo alespoň se stopkou. Zachovají si déle chuť a i vydrží delší dobu v kondici. Pokud jsou nedozrálá, platí to dvojnásob.

Jak nechat dozrát rajčata z obchodu

 1. Rajčata na stonku rozložte do mělké bedýnky nebo na tácek a uložte na tmavé suché místo. Pokud jej nemáte k dispozici, zakryjte je papírem, který zabrání světlu ale zároveň umožní rajčatům dýchat. Každý den plody kontrolujte, zda se některý nezačal kazit.
 1. Samostatná rajčata nejlépe uzrají zabalená každé zvlášť do papíru. Vlastní mikroklima urychlí zrání, zároveň rajčata nevyschnou. Zabalená rajčata se ale hůře kontrolují, proto se tento způsob hodí pro menší množství rajčat.

Trik na urychlení

Mezi rajčata dejte zralé jablko nebo banán, toto ovoce obsahuje vyšší množství ethylenu, který zrání urychluje.

Rajčata

Foto: Pixabay

Rajčatový salát ve vlastní šťávě

Zimní skleníková rajčata nikdy nedosáhnou chuti těch uzrálých na slunci, je lepší je konzumovat nějak dochucená. Rajčatový salát je dobrou variantou, podávejte ho jako doplněk k hlavnímu jídlu, nebo doplněný o sýr feta a opečenou bagetku jako lehkou večeři.

Budete potřebovat:

 • 8 rajčat
 • 1 cibuli
 • moučkový cukr
 • vinný nebo jiný ovocný ocet
 • olivový olej
 • pepř, sůl

Postup:

 1. Rajčata rozkrájejte na kolečka 3-5 mm silná, cibuli rovněž na kolečka, ale co nejjemněji.
 2. Do misky vyskládejte rajčata v jedné vrstvě, stejně tak cibuli. Posypejte lžičkou cukru, pokapejte olejem a octem, lehce osolte a opepřete. Postup opakujte do spotřebování zeleniny.
 3. Misku zakryjte a nechte alespoň hodinu odpočívat, pak promíchejte a dochuťte. Pokud jste dali příliš octa, bude nutné salát naředit pár lžícemi vody, jinak to není potřeba. Rajčata sama pustí dostatek šťávy na zálivku.

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/posledni-sklizen-rajcat-i-zelene-plody-muzete-zpracovat, https://prima-receptar.cz/blizi-se-podzim-a-rajcata-nestihaji-dozrat/, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/15240-co-s-rajcaty-ktera-nestacila-dozrat-vyzkousejte-3-zpusoby-jak-je-doma-nechat-zcervenat, https://www.dumazahrada.cz/clanek/nedozrala-rajcata-nemusite-vyhazovat-mame-tipy-jak-je-nechat-krasne-dozrat-20210.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)