Trávník po zimě potřebuje vaši péči. Tohle je třeba udělat

Trávník

Přelom března a dubna je období, kdy si váš trávník zaslouží pozornost. Čím dříve se pustíte do péče o svůj trávník, tím lepších výsledků se můžete těšit. Spousta majitelů touží po krásné zelené trávě, které je možné dosáhnout ale pouze s pravidelnou péčí. První práce na trávníku zahrnují odstraňování škod, které se přes zimu objevily.

Trávník plný krtinců

Případné krtince je třeba zarovnat. Půdu z jejich hromádek můžete použít na výsadbu rostlin, protože obsahuje živiny, které jsou ukryty hluboko v půdě, kam se kořeny vašich rostlin obvykle nedostanou. Pokud zůstanou po krtincích díry, je dobré je zasypat zeminou a ušlapat na úroveň trávníku. Poté místo ještě srovnejte hráběmi. Takto jste si připravili místo, na které můžete vysévat trávu. Stejným způsobem můžete připravit holá místa, kde se tráva dosud neobjevila (rozprostřete na ni hlínu z krtinců a zarovnejte). Semena pokryjte jemnou vrstvou rašeliny. Vyklíčí asi za měsíc.

Trávník

Foto: Pixabay

Sněžné plísně

Dalším problémem, který se na trávníku může objevit, jsou právě sněžné plísně. Jedná se o houbové onemocnění, které je způsobeno dlouhodobou sněhovou pokrývkou. Nemoc poznáte podle hnědých skvrn, které jsou pokryté světlým myceliem. Tráva v postižených oblastech odumírá. Je třeba odstranit veškerou plesnivou trávu a také vrstvu substrátu, na které rostla. Poté na místo aplikujte chemický přípravek proti plísním. Následně místo vyplňte zeminou a vysejte trávu.

Hrabání trávníku

Nyní je vhodné trávník shrabat. Můžete se tak zbavit suchých listů nebo shluků odumřelých stébel trávy. Vhodné je i okysličení trávníku, například vertikutátorem nebo vidlemi či ručním vertikutátorem. Už jen samotné shrabání trávníku umožňuje lepší přístup vody, světla a živin. V dubnu pak půda účinně absorbuje aplikovaná hnojiva, takže je načase připravit se i na hnojení.

Válení trávníku

Přes zimu mohly na trávníku vzniknout vyvýšená místa v důsledku zmrznutí a poté rozmrznutí půdy. Tento stav dáte jednoduše do pořádku prostřednictvím válce o hmotnosti 70 až 100 kg. Jednoduše jím přejedete přes trávník, abyste přečnívající trsy přitlačili dolů, popřípadě se zbavili dalších nerovností na trávníku. Nemusíte se bát, že trávníku uškodíte. Naopak. Válcování může prospět lepšímu zakořenění rostlin. Toto ošetření ale provádíme na lehčích, nikoli tuhých půdách.

První jarní sekání trávníku a hnojení

Jakmile trávník dosáhne po zimě výšky asi 8 cm, je čas na jeho první sekání. Tento čas nastává obvykle v dubnu. Pravidelné sekání způsobí takový růst trávníku, o jaký máte zájem: silný a hustý porost. Nesekejte najednou více, než 40 % výšky trávy, tím by mohlo dojít k jejímu vyschnutí. Hnojíme hnojivy s obsahem dusíku (N), který zajišťuje rychlejší růst zelené hmoty a množení rostlin.

Zdroje info:

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-jak-ozivit-travnik-po-zime-40027835

https://fajnyogrod.pl/porady/trawnik-po-zimie-jak-zadbac-i-pielegnowac-trawnik-po-zimie/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!