Neruský plyn jako nebezpečí pro kotle? Množí se zvěsti o rychlejším ucpání nebo dokonce poškození

Tzv. neruský plyn je v poslední době skloňován v mnoha ohledech A není divu – vytápění plynem je velmi efektivní a může poskytnout teplo rychle a snadno. A je také relativně čisté, jelikož spalování plynu neuvolňuje velké množství znečišťujících látek do ovzduší, jako je tomu například u spalování fosilních paliv v kotlích na tuhá paliva.

Cena plynu jako problém

Využití plynu jako paliva však může být velmi nákladné, zejména v případech, kdy jsou ceny plynu vysoké (což se aktuálně děje kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným na plyn pocházející z Ruska). Pokud se však rozhodnete pro plynové vytápění, je důležité zajistit pravidelnou údržbu topného zařízení a pravidelně ho nechat kontrolovat odborníkem, aby byla zajištěna bezpečnost a účinnost topného systému.

A právě pravidelné kontroly kotlů ukazují, že plyn, který k nám aktuálně proudí například z norských zásobníků, může pro stávající techniku představovat nepříjemný problém.

Foto: Pixabay

„Neruský plyn“ není tak čistý

Nedávno byly na Rusko uvaleny sankce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, které se týkaly omezení dovozu ruského plynu do Evropské unie. Tyto sankce byly zaměřeny na ruské plynové společnosti a na některé z nich byla uvalena omezení v oblasti financování, technologií a exportu. A právě z tohoto důvodu bylo nutné přejít na plyn, pocházející odjinud. Ten by měl být podle zjištění některých techniků i samotných uživatelů „špinavější“ a rychleji tedy zanášet kotle.

Ve skutečnosti se však tento problém týká pouze kotlů s instalací v měděných trubkách, který reaguje se sulfanem, který je v plynu přítomný. Při pravidelné údržbě by však nemělo jít o problém. Pokud chcete mít jistotu, nainstalujte k hořákům sítka, jež dokážou zachycovat prach.

Zdroj: https://www.denik.cz/energie/kotle-problemy-norsky-plyn.html, https://www.lidovky.cz/byznys/kotel-plyn-rusko-norsko-francie-spotrebic-trubky.A230306_223827_ln_ekonomika_rkj

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)