Holandská omáčka – jak na ni, aby byla skutečně perfektní a uchvátila chuťové buňky strávníků. Díky osvědčenému triku se povede i začátečníkům

Jemná, hedvábně hladká a lahodná holandská omáčka, zvaná též máslová podle hlavní ingredience, je u nás nejčastěji na menu v chřestové sezóně. Setkáte se s ní však i jindy, podává se k zelenině vařené v páře, jemným rybám nebo k vejcím. Chcete ji vyzkoušet? Vyberte si techniku, která vám bude vyhovovat.

Základní holandská omáčka

Ingredience:

 • máslo 200 g
 • žloutky 4 ks
 • voda nebo bílé víno 100 ml
 • sůl, bílý pepř, citrónová šťáva

Postup:

 1. Připravte si hrnec a misku (nerezovou nebo žáruvzdornou), aby zapadla do hrnce asi do poloviny. Do hrnce vlijte 2 cm vody, přiveďte k varu, pak teplotu snižte, aby voda jen lehce probublávala.
 2. Rozpusťte máslo a dejte ho zatím stranou.
 3. Do misky vložte žloutky a vodu nebo víno. Dejte na hrnec s vodou a šlehejte, až se žloutky zpění, zbělají a zhoustnou do konzistence horkého pudinku.
 4. Misku odstavte a po troškách přilévejte teplé máslo. Stále důkladně šlehejte a další máslo přilijte hned, jak se předchozí dávka vstřebá.
 5. Hotovou omáčku ochuťte solí, pepřem, případně citrónovou šťávou.
 6. Pokud se vám oddělí tuk od tekutiny, znamená to, že jste přidali najednou příliš másla. Do omáčky po kapkách rychle zašlehejte horkou vodu, dokud se vše nespraví. Nebo přidejte 1 čerstvý žloutek a pečlivě zašlehejte.

Holandská omáčka – jak na ni, aby byla skutečně perfektní a uchvátila chuťové buňky strávníků Foto: Pixabay

Holandská omáčka se studeným máslem

Ingredience

 • máslo 100 g
 • žloutky 3 ks
 • voda (víno, vývar) 2 lžíce
 • sůl, pepř, citrónová šťáva

Postup:

 1. Studené máslo nakrájejte na 12 kousků. Připravte vodní lázeň jako v předešlém postupu.
 2. Žloutky s tekutinou vyšlehejte dle pokynů výše. Po zhoustnutí ihned začněte přidávat máslo. Jakmile se kostička rozpustí a zašlehá, ihned přidejte další. Nesmíte čekat, protože studené máslo omáčku chladí, aby se nesrazila.
 3. Hotovou omáčku odstavte a dochuťte.
 4. Omáčka se nesmí příliš zahřát, jinak se žloutky srazí. Pokud byste v ní objevili sražený kousek, rychle misku přendejte do dřezu napuštěného studenou vodou a chvíli šlehejte, pak ji vraťte znovu nad hrnec s párou a dodělejte. Nebo můžete do omáčky přilít trošku ledové vody a rychle zašlehat.

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/2635-slavne-omacky-vite-ze-holandska-omacka-ve-skutecnosti-pochazi-z-francie-zakladem-ale-muselo-byt-holandske-maslo/, https://recepty.cuketka.cz/holandska-omacka/, https://www.kucharkaprodceru.cz/holandska-omacka/

Holandská omáčka – jak na ni, aby byla skutečně perfektní a uchvátila chuťové buňky strávníků Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)