Granadilla: Tropické ovoce z vlastní produkce

Granadilla

Granadilla je druhem mučenky. Má sladkokyselou chuť a od klasické fialové mučenky se liší tím, že má žlutou až oranžovou barvu slupky. Původem pochází z Jižní Ameriky. Když dozraje, slupka granadilly ztvrdne. Granadilly mají velikost a tvar švestky. Ovoce obsahuje žlutou dužinu s rozptylem černých jedlých semen. Jak ji jíst? Ovoce rozpulte na dvě poloviny. Poté nabírejte lžící dužinu, kterou můžete použít k přímé konzumaci, vaření nebo přípravě džusu. Slupka se nejí.

Pěstování granadilly

Rostlinu můžeme pěstovat ve skleníku nebo uvnitř domu, protože vyžaduje teplé stanoviště po celý rok. Navíc má ráda také světlo, takže jí zvolíme také slunné stanoviště. Vždy časně na jaře je dobré rostlinu přesadit do nového substrátu. Počínejte si přitom obzvláště opatrně, abyste nepoškodili kořenový bal. Pokud vaše rostlina nedostane dostatek světla, poroste, ale nebude plodit.

Granadilla

Granadila: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Letnění

V období, kdy už nehrozí mrazíky, je vhodné rostlinu přenést ven – na balkon, terasu nebo alespoň slunný okenní parapet. Avšak pozor – teploty by neměly poklesnout pod 10 °C, a to ani v noci. Pokud tedy rostlinu vynášíte ven, vyberte jí místo, kde se naakumulovalo přes den světlo (například u zdí apod.). Protože se jedná o popínavou rostlinu, myslete také na to, že budete potřebovat oporu, kterou do květináče zabudujete.

Nádoba velká tak akorát

Rostlinu pěstujeme po celou dobu v květináči. Ten by měl být veliký tak akorát, protože když je velký až příliš, rostlina se věnuje produkci dřeva a listů – na úkor plodů. Takže roste bujně, ale ovoce se nedočkáte. Protože každý rok budete stejně přesazovat, nemusíte volit příliš velké nádoby. Každý rok jednoduše zvolíte nádobu o kousek větší. Pro pěstování je vhodný substrát pro pokojové rostliny.

Hnojení – opět tak akorát

Hnojení je důležité, avšak dejte si pozor na příliš mnoho hnojiva. Pokud bude mít rostlina hodně živin, opět se bude věnovat bujnému růstu bez plodů. Takže hnojení provádějte raději po malých, ale pravidelných částech. Vhodné je plné vícesložkové hnojivo. Hnojení začněte v době, kdy rostlina vyklíčí a pokračujte až do začátku srpna. Řiďte se přitom návodem uvedeným na obalu svého hnojiva (pokyny se mohou u jednotlivých značek lišit).

Granadila a řez

Mladým rostlinám zkrátíme hlavní výhon, abychom podpořili růst postranních plodných výhonů. Pokud tyto výhony nebudou kvést, můžete zkrátit i je. Vždy na jaře pak zkracujeme boční výhony na dvě až tři očka. Rostlina poroste i bez řezu, ovšem méně kvete a plodí.

Zálivka

Zálivka by měla být pravidelná. Avšak pozor na přelití – to granadilla nesnáší! Vhodným způsobem zalévání je rosení.

Zimování rostliny

Na podzim rostlinu přeneste do vnitřních prostor. K zazimování jsou vhodné teploty nad 10 °C. Zálivku omezte, vůbec nepřihnojujte.

Granadila: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!