Léčivá síla rostlin doprovází lidstvo už od počátku a česká fytoterapie má zlaté dno

Nelze možné ve všech směrech úplně přesně zjistit, kdo a kdy se zasloužil o první bylinný lék. Síla přírody v tomto směru totiž provází naše předky a dodnes leckdy tvoří jediné možné snadno dostupné léčebné prostředky.

Fytoterapie v proměnách času

Až do konce období středověku (a mnohde ještě i po něm) čerpala z téměř neomezeného potenciálu rostlin veškerá medicína. Bylinářství se pak jako běžně dostupná a poměrně levná metoda léčby udrželo až do 18. století.

Výběr a způsob použití jednotlivých druhů rostlin totiž v úvodu vzešel z intuitivních poznatků (např. pozorování zvířat), později však přišel samozřejmě na řadu i vývoj.

Proč vlastně bylinky ustoupily do pozadí?

Teprve rozmach průmyslu a syntetických léčiv, zatlačil bylinky do ústraní. Renesance fytoterapie je naštěstí opět ve hře. Stále více lidí (a to nejenom těch alternativně založených) totiž má své pochybnosti o užívání  léků. Obává se zejména jejich vedl. účinků.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Abychom byli přesní, jde o záležitosti objevující se přibližně v období posledních 20-25 let. Naštěstí však v naší kotlině máme na co navazovat.

Česká fytoterapie stojí na pevných základech

Bylinky se opět v našich domovech a lékárničkách dostávají ke slovu a i když nám skvěle slouží především při drobných potížích a méně závažných onemocněních, neměli bychom je podceňovat. čerpat můžeme ze znalostí bylinkářů, jako jsou Ing. Jiří Janča, Josef A. Zentrich či velmi známýa oblíbený Pavel Váňa, jež položily základy moderní české fytoterapie.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)