Fenykl a jeho pěstování

Pěstování fenyklu

Skvělý zeleninový salát, který je oživený jemnými lístky fenyklu určitě stojí za to. Čerstvý fenykl recepty nabízí v nejrůznějších podobách. Problém je v mnohdy spíše v tom, že jej nelze jednoduše sehnat v kvalitním stavu. Optimální je tedy vypěstování vlastního na zahradě. V následujících řádcích se budeme soustředit nejen na představení této rostliny, ale i na veškeré záležitosti okolo pěstování fenyklu.

Několik slov o fenyklu

Fenykl latinsky označovaný jako Foeniculum vulgare má svůj původ v oblastech jižní Evropy. Jde v podstatě o jednu z nejstarších rostlin vůbec. Důkazem budiž pěstování fenyklu v době antického Říma. Již tehdy se starověkým Římanům zamlouvala jeho charakteristická vůně. V současnosti rozlišujeme dva základní typy fenyklu. Tím prvním je hořký boloňský a tím druhým sladký. Fenykl je také mnohdy označován jako římský kopr, vlašský kopr anebo úkrop. Jeho účinky na lidské zdraví jsou často nedoceňovány. Dokáže pomoct proti nadýmání, působí jako desinfekce a je značně močopudný. V kuchyni má multifunkční využití.

Zásady pěstování fenyklu

Fenykl se řadí mezi dvouleté rostliny, které jsou schopny dorůst klidně i 1,5 metru. Půdní podloží by měl mít do značné míry vápenaté a potřebuje také dostatečné množství sluníčka. Vysévá se přímo na stanoviště, a to v průběhu měsíců května a června. Pokud očekáváme teplý podzim, klidně se může nechat výsev až na červenec. Hloubka pro výsev by měla činit 2 centimetry a vysévat bychom měli do řádků širokých 30 až 35 cm. Pokud budete předpěstovávat, což nemusíte, počítejte s tím, že vám to zabere zhruba měsíc a vysadíte v druhé polovině července. Důležitá je hlavně bohatá zálivka, kdy půda nesmí vyschnout. Optimální je odstátá voda.

Hnojení a sklizeň fenyklu

V létě je vhodné fenykl zahnojit dávkou organického hnojiva v tekutém stavu. Sklizeň probíhá v podzimních měsících, tedy od srpna do září. Vše byste měli stihnout před prvními mrazíky. Sklízíme dužnaté součásti, které je třeba odříznout i s částí kořene. Nakonec si ponecháváme pouze krátkou část řapíku rostliny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.