Dřevo na uzení: jaké druhy dřeva můžete použít na různé maso

Uzení

Uzené maso navzdory tomu, že je nezdravé konzumujeme-li ho ve větší míře, je stále velice oblíbené. A tak se není čemu divit, že udírny jsou součástí nejedné zahrady – ať už koupené nebo podomácku vyrobené. Udírny samy o sobě musí mít kvalitní konstrukci. Co však ovlivní chuť výsledného pokrmu jsou nejenom zvolené suroviny. Dřevo na uzení může pozitivně, ale i negativně ovlivnit chuť pokrmů.

Jaké dřevo na uzení?

Správně zvolené dřevo na uzení může výsledný pokrm ovlivnit víc, než si myslíte. Ovlivněna bude nejenom chuť pokrmu, ale také jeho barva. Když budete například udit na jehličnatém dřevě, bude mít jinou barvu, než když udíte na stromech listnatých. Znalci poznají, na jakém dřevě bylo maso, ryba nebo třeba sýr uzen. Nezáleží ale pouze na druhu dřeva, ale také množství produkovaného kouře. Velké množství kouře způsobí tmavší barvu masa.

Jaké vlastnosti má mít dřevo na uzení?

Dřevo, které chcete použít na uzení by mělo mít maximální vlhkost 25 %. To znamená, že dřevo by mělo být po nařezání skladováno v suchu aspoň tři měsíce. Příliš vlhké dřevo může způsobit kyselou chuť uzenin a masa. Předtím, než dřevo vložíte do udírny, jej pořádně prohlédněte. Musí být čisté bez plísní a shnilých částí či dokonce nečistot.

Udírna

Foto: Pixabay

S kůrou nebo bez?

Kůra by měla být před uzením odstraněna, protože může produkovat toxické látky. Ty se pak usadí na uzených pochutinách – a ve výsledku je zkonzumujeme. Toto platí zejména u břízy, avšak je vhodné to aplikovat kdykoli. K dostání jsou drobné štěpky dřeva na uzení, díky čemuž se můžete dostat i k méně obvyklým dřevinám.

Vybrali jste jehličnaté dřevo na uzení?

Jehličnaté dřevo dodává uzeninám intenzívní chuť, které ale není příliš příjemná. Někdy může chutnat příliš hořce. Rád ji nemusí mít každý, což je důvod, proč se pro uzení používají spíše dřeva listnatých stromů. Dříve se jehličnaté dřevo používalo na uzení ryb nebo masa. Svou tradici má ve Slezsku nebo Německu. Pokud se rozhodnete experimentovat s jehličnany, přidejte plody nebo větvičky jalovce, které pěkně voní.

Jaké dřevo z listnatých stromů je nejlepší?

Tvrdé dřevo je dřevo, které získáváme z listnatých stromů. Používají se okrasné, lesní i ovocné druhy dřeva. Zde je jejich krátká charakteristika:

  • Jabloň – produkuje mírný kouř, chuť má výraznou, ovocnou, barva pak hnědá. Ideální k uzení drůbežího masa.
  • Třešeň – maso bude nasládlé, i když může mít hořkou pachuť, s hnědou barvou. Hodí se pro drůbeží.
  • Ořech – propůjčuje jídlu nakyslou chuť a tmavě žlutou barvu. používá se na drůbeží a hovězí maso.
  • Líska (olše) – zbarvuje masa do hnědé nebo tmavě žluté, hodí se pro všechny druhy masa.
  • Javor – propůjčuje sladkou chuť a zlatavou barvu. Používá se na hovězí maso.
  • Jasan – zlatavá barva, ale velmi štiplavá chuť jsou charakteristikami tohoto dřeva. Hodí se pouze ke zvěřině.
  • Dub – je univerzální a dodává skvělou chuť i barvu.
  • Akát – maso získává nažloutlou barvu, jemnou až lehce nasládlou chuť. Hodí se zejména pro drůbež a vepřové.
  • Bříza – bez kůry se používá k roztopení udírny, avšak na samotné uzení vhodná příliš není, protože masu propůjčuje nepříliš atraktivní chuť a barvu.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/jakie-drewno-do-wedzenia-wybrac-poradnik-praktyczny/

https://www.domaci-udirny.cz/Jake-drevo-pouzit-k-uzeni-b42375.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!