Svatomartinská husa: připravte si tuto úžasnou pochoutku podle původního receptu a bez jakýchkoliv moderních příkras

Svatomartinská husa: Pečená husa je v českých zemích tradicí, ať už svatomartinská, hodobožová či štěpánská a nebo mladá pouťová husička. Samozřejmě ji pečeme i při jiných svátečních příležitostech, jak nás napadne.

Jen na Nový rok je zapovězená, jako všichni ostatní opeřenci, neboť by nám s ní uletělo štěstí (říkaly alespoň naše babičky).

Jak jí vlastně říkat

Nejznámějším pojmem je asi husa svatomartinská, je čím dál více populární, svatomartinské hody pořádají všechny vyhlášené restaurace a sehnat tam v tuto dobu místo si žádá rezervaci hodně dopředu. Ono ale i sehnat kolem svatého Martina čerstvou husu není žádná hračka. Nezoufejme, pokud se na nás žádná farmářská nedostala, i ze supermarketu bude dobrá, jen pokud možno chlazená, ne mražená.

Foto: Pixabay

Pomalu pečená husa je na přípravu snadná

Pro začátek si připravte k ruce vše potřebné.

Ingredience:

  • 1 tří až čtyřkilová husa (se štěstím sehnaná)
  • kmín
  • sůl
  • 1 jablko (nemusí být)
  • 1 cibule (nemusí být)

Krátký seznam, že? Ano, je to tak, na dobrou husu stačí jen sůl a kmín. A aby byla opravdu křehká a nevysušená, budeme ji péct pěkně pomalu, přes noc.

Postup na svatomartinskou husu

  1. S přípravou začneme den předem. Ráno husu omyjeme a osušíme navrchu i vevnitř. Případná zbylá brka vytaháme a chloupky opálíme sirkou, zapálenou špejlí nebo zapalovačem. Pokud má husa droby, vyjmeme je a dáme stranou. Poslouží na polévku nebo jiné jídlo.
  2. Uřízneme kůži od krku a poslední článek křídel. Oboje vložíme na dno pekáče, kde budeme husu péct. Postarají se o silnější šťávu a zároveň na ně husu položíme, aby se nám nepřichytila k pekáči.
  3. Husu nasolíme a okmínujeme na povrchu i uvnitř. Je-li hodně sádelnatá, část sádla odstraníme. Potom do ní vložíme na čtvrtky nakrájené jablko a cibuli. Nemusíme loupat, obojí pak při porcování vyhodíme. Husu vložíme do pekáče prsíčky nahoru, přikryjeme (nemáme-li pekáč s víkem, zakryjeme ji alobalem) a dáme do chladna až do večera, kdy budeme péct . Tento krok je důležitý, husa se rovnoměrně prosolí, kůže změkne a později se vypeče krásně do křupava.
  4. Asi hodinu před pečením (zhruba ve 21.00) husu vyndáme z chladničky a necháme ji adaptovat na pokojovou teplotu, aby maso nedostalo teplotní šok.
  5. Troubu si rozehřejeme na 80-90 °C a ve 22.00 do ní vložíme pekáč s husou. Pečeme zakryté.
  6. Husa se bude péct zhruba 12-14 hodin, podle velikosti. Prostě ji dáme večer do trouby a ráno až vstaneme, ji zkontrolujeme. Bude zatopená sádlem, v kuchyni to bude krásně vonět a husa bude světlehnědá.
  7. Nakloníme pekáček a část sádla odebereme, podlévat většinou není nutné, husa pustí sama dost šťávy.
  8. Husu propícháme vidličkou na místech s nejvyšší vrstvou sádla, aby se ještě vypeklo (nepícháme až do masa) a pečeme dál.
  9. Na poslední hodinu zvýšíme teplotu na 170-180 °C a dopečeme dozlatova a dokřupava. Pokud se nám zdá málo vypečená, pekáček odkryjeme, ale pak často přeléváme prsíčka, aby se nevysušila.
  10. Husu vyndáme na prkénko, naporcujeme a vložíme do teplé vypnuté trouby. Doděláme šťávu, je-li třeba. Můžeme ji pouze zredukovat a sebrat přebytečný tuk, nebo ji zahustit. Odebereme lžíci sádla, přisypeme trochu mouky a uděláme tmavou jíšku. Zalijeme šťávou a provaříme.
  11. Husu podáváme s různými knedlíky a zelím.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/svatomartinska-husa-krok-za-krokem-pece-se-sama-bez-kontroly-13-hodin.A101108_145649_hobby-domov_bma, vlastní recept

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)