Domácí lesní houby na parapetu – mýtus nebo zahrádkářský majstrštyk? Zkuste to s penízovkou a uvidíte

Domácí lesní houby na parapetu – mýtus nebo zahrádkářský majstrštyk? Zkuste to s penízovkou a uvidíte. Zdá se vám toto slovní spojení jako protimluv? Nemusí nutně být. Lesní houby, tedy jednu konkrétní lesní houbu, můžete zkusit vypěstovat v domácích podmínkách a její pomocí si vytvořit krásné lesní zákoutí.

V hlavní roli je totiž jedna z prvních hub nové houbové sezony a to penízovka smrková. Než přijde jaro, na konci února a počátku března ji můžete s velkou pravděpodobností nalézt na smrkových šiškách.

Penízovka na parapetu poroste skvěle

Penízovka smrková (Strobilurus esculentus) roste, jak již název napovídá, ve smrkových lesích. Najdete ji nejčastěji na přelomu února a března, ještě před příchodem jara. Drobná houbička, která má v dospělosti klobouček o maximální velikosti 2-2,5 centimetru v průměru, vyrůstá ze starých spadaných smrkových šišek. Je s nimi spojena spleteným provázkovitým podhoubím. Klobouček m tato houbička v mládí polokulovitý a světle hnědý. Později jde barva do tmavě hněda a klobouček se stává plochým.

Foto: Jerzy Opiola/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Ačkoliv se jedná o jedlou houbu, vzhledem k malé velikosti plodničky, není příliš praktická pro kuchyňské účely. Můžete si však s její pomocí vytvořit zajímavou domácí minizahrádku nebo lesní zákoutí v květináči. Sice jen po krátkou dobu několika týdnů, ale i tak si můžete tento tip vyzkoušet.

Vysaďte ji právě teď

Vhodným období je tedy předjaří. Vyrazte do lesa a při procházce se dívejte po spadaných smrkových šiškách. Ty by měly mít viditelné maličké zárodky plodniček. Objevíte-li takto „plodné“ šišky, vezměte je sebou a vložte doma do vhodně velké misky či květináče se zeminou. Vršek pokryjte mechem, jako v lese. Misky či květináče dejte na teplé místo, třeba na okenní parapet a občas zalijte. Mech i půda musí zůstat neustále vlhké, ale pozor na velké přemokření.

Po nějaké době budou plodničky růst a rozvíjet se. Na okenním parapetu mohou úspěšně vydržet několik týdnů. Bohužel si i přes větší úrodu smaženici nejspíš neusmažíte, protože úrodička bude velmi miniaturní.

Pokud však ve svých pokusech chcete zajít dále, můžete mezi mech a šišky zasít trávu, cibulky modřenců nebo krokusů či obilí, případně vyzdobit květináč dle vlastní fantazie. Z lesního zákoutí se rázem stane výstavní zahrádka, která bude okrasou vašeho domova a pastvou pro oči.

 

Zdroje: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-30078-jak-pestovat-lesni-houby-doma-za-oknem-zkuste-penizovku-smrkovou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=Sd3oZcajSB6-202402291245&dop_id=26509274

Náhledové foto: Holger Krisp / Creative Commons / CC BY 3.0.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)