Jarní cibuloviny mohou být nebezpečné pro čtyřnohé mazlíčky

Tulipány

To, že jsou jarní cibuloviny jedovaté pro domácí mazlíčky (psy i kočky), se všeobecně ví. Než by mělo nastat neštěstí, je lépe to opakovat stále dokola. Znamená to tedy, že když máte domácího mazlíčka, měli byste se pěstování cibulovin vzdát? Nemusí to tak být, stačí, když zavedete určitá opatření, kterými zabráníte kočkám a psům v kontaktu s jarními cibulovými květinami. Co se dá dělat?

Jedovaté cibuloviny

O jakých rostlinách to tedy mluvíme, když říkáme, že jsou pro domácí mazlíčky nebezpečné? Jsou to tulipány, sněženky, krokusy, narcisy, zvonky, hyacinty i kosatce. Nebezpečné nejsou jenom cibulky těchto rostliny. Toxiny jsou obsaženy ve všech částech. Pravdou ale je, že právě v cibulkách jsou nejkoncentrovanější. Ne vždy jsou zvířata schopná identifikovat riziko včas. A když se nudí, mohou se pustit do hrabání vašich záhonů. A vyhrabání nebezpečných cibulí…

cibulky

Foto: Pixabay

Příznaky otravy

Zvíře, které pozřelo toxiny (například ve formě cibulovin), začne více slintat, jeví známky zažívacích obtíží, takže může zvracet, mít průjem nebo třeba vředy v tlamě. Obzvláště toxické jsou narcisy, které mohou vyvolat navíc šok centrálního nervového systému, nízký krevní tlak a záchvaty. V některých případech se mohou vyskytnout též problémy s dýcháním a srdcem a pozření části cibulovin vede dokonce ke smrti. Pro kočky jsou extrémně jedovaté lilie, mohou u nich způsobit selhání ledvin.

Cibuloviny mimo dosah psů

Ochránit cibuloviny před psem je snadnější, než v případě kočky. Stačí je vysadit tam, kam pes nemá přístup. Pokud máte zahrádku před domem, kam se pes sám nedostane, je to vhodné místo pro jarní cibuloviny. Pěstovat je můžete i v místech, kde se pes pohybuje, bude ale zapotřebí, abyste kolem cibulovin vybudovali pevný plot či bariéru, která odolá náporům vašeho mazlíčka. Kočky mohou zdolat i vysoký plot, takže v jejich případě je třeba přistoupit k jiným řešením.

Ochrana koček

Dobré použít mulč, jako je dřevní štěpka, která může kočkám vadit na packy. Kočky můžete odpudit citrusovou vůní, takže do okolí cibulovin můžete rozprostřít nastrouhanou citronovou kůru (dejte si pozor, ve větším množství mění pH půdy – možná bude lepší ji dát k cibulovinám v nádobě). Kočku můžete nalákat na jiné místo, a to například vysazením šanty kočičí, kterou kočky prostě milují. Dobře funguje závlaha, která se spustí, když zaznamená pohyb. Nemusí jít o trvalou instalaci, kočka si brzy zapamatuje, že tady vždy „prší“.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/are-spring-bulbs-poisonous-to-pets

https://www.medivetgroup.com/pet-care/pet-advice/toxic-bulbs-for-your-dogs-to-avoid/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!