Člověk proti přírodě aneb opět konec? Odstřel vlků bude povolen, stačí změnit jedno slovíčko

Člověk proti přírodě aneb opět konec? Odstřel vlků bude povolen, stačí změnit jedno slovíčko. V dnešních dnech čítá populace vlků přibližně 22 tisíc kusů. Ale v polovině 20. století patřili vlci na území Evropy k raritě, kdy se však díky ochraně množství vlků zvýšilo. Evropská komise došla k názoru, že vlků je již mnoho a není nutné je dále přísně chránit.

Během roku 2024 se členové Evropské unie budou rozhodovat o snížení stupně ochrany vlčí populace z „přísně chráněný“ na „chráněný“. Toto je návrh Evropské komise, která si nechala vypracovat zprávu, které dokumentuje aktuální data výskytu vlků, jejich útoky na hospodářská zvířata. Nynější stupeň ochrany vychází ze stavu populace ze 70. let minulého století.

Pro biodiverzitu Evropy je zvýšení populace vlků dobrá zpráva. V některých evropských regionech je ovšem koncentrace vlčích smeček nebezpečná a to především pro hospodářská zvířata.

Odstřel vlků opět na scéně

Návrh na snížení stupně ochrany vlků, o kterém budou rozhodovat ministři životního prostředí jednotlivých států, vzbudil obrovský odpor ochránců přírody. Ti v otevřeném dopise protestují proti snížení ochrany, dle jejich mínění není oprávněné. Domnívají se, že Evropská komise minimálně nemá dostatek vědeckých dat jako důkaz, že navrhovaná změna bude účinná.

Foto: Pixabay

Návrh potřebuje pro své prosazení schválení dvoutřetinovou většinou a až poté může být podán návrh na změnu Bernské úmluvy. O tom bude rozhodovat orgán Rady Evropy. Odsouhlasení návrhu by znamenalo, že evropské státy, pokud budou chtít, mohou jednodušeji střílet vlky ve větším množství.

Pár evropských zemí však již nižší úroveň ochrany vlků mají již z dřívějška. Přesto i v některých zemích, kde je ochrana vlka na stupni „přísně chráněný“, mohou být tyto šelmy stříleny, pokud vydá příslušný úřad výjimku k utracení problémových kusů.

Půjde o vhodnou možnost? Mnozí si nejsou jistí

Vědci a ochránci přírody však vidí hlavní problém v tom, že ani snížení stupně ochrany a případný odstřel vlků nemusí být vhodným řešení nebo může situaci více zhoršit. Nelze především změřit jaké jsou škody na hospodářských zvířatech, pokud se odstřel vlků povolí. Dle zprávy Evropské komise totiž „necílené střílení vlků nemá žádný viditelný snižující efekt na počet vlčích útoků na hospodářská zvířata, pokud tedy není provedeno tak intenzivně, že sníží hustotu vlčího osídlení napříč velkou oblastí“.

Tak by se z „chráněného“ mohl opět stát „přísně chráněný“ druh. Lokální potíže, které vlci způsobují, vznikají především z nedostatečného zabezpečení ať už pomocí plotů či pasteveckých psů.

Zdroje: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-vzplala-dalsi-bitva-clovek-vs-priroda-evropa-chce-usnadnit-odstrel-vlku-244782#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=i7ePaGACFlh-202402121256&dop_id=25914656&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)