Cibule a co jste o ní nevěděli

Někdy není na škodu zalistovat ve starých herbářích a sešitech našich babiček. Mohou se v nich totiž objevit opravdu nečekané rady a tipy. Třeba taková cibule – víte například, proč se každý den pokládala rozkrojená na talířek uprostřed obývacího pokoje?

Cibule patří mezi opravdové kulinářské poklady. Prospěšná je ovšem i pro naše zdraví. Obsahuje totiž mnoho cenných látek. V jejich čele stojí jednoznačně allicin s ceněnými protiplísňovými účinky. Ale najdeme v ní i hořčík, sodík ,draslík, vápník, mangan, fosfor, zinek nebo třeba železo. Dokáže posílit imunitu a udrží nás v dobré kondici. A to dokonce i ve chvíli, kdy se jí na talíři vyhýbáme obloukem.

Cibule přirozeně vyčistí vzduch a zbaví ho choroboplodných zárodků

Tak to alespoň tvrdí stará lidová moudrost. Právě proto se cibule rozkrajovala a pokládala na talíř řeznou stranou vzhůru. Své místo měla v obývacím pokoji, ale i v ložnici nebo v místnosti pro děti. Díky ní je vzduch čistší a dýchá se v něm lépe. Opravdovou čističku sice nahradit nemůže, ale občas se každý detail počítá.

Cibuli je třeba samozřejmě každý den měnit a tu použitou hodit do koše nebo ještě lépe na kompost. Vyzkoušejte to, až se k vám zase ohlásí nachlazená návštěva!

Cibulová šťáva a další vychytávky

Ale to není vše. Jestliže cítíte, že na vás něco tzv. leze, nakrájejte cibuli na plátky a zalijte ji medem. Počkejte, až pustí šťávu (při pokojové teplotě to trvá jen pár hodin) a tu pak užívejte po lžičkách 3x denně. Budete překvapeni, protože cibule se tímto krokem zbaví většiny své štiplavosti a obvykle nemají s její konzumací problém ani děti.

A nakonec bychom neměli zapomínat na to, že se cibule skvěle hodí ke stabilizaci hladiny cukru v krvi u diabetiků, zvyšuje hustotu kostí a pomáhá ženám při menopauze. Je to zkrátka opravdu účinný a univerzální pomocník na mnoho neduhů.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)