Znáte envigor? Zřejmě ano, ale ani o tom nevíte

Envigor

Termín envigor nepatří mezi extra často využívané, nicméně mnohým milovníkům bylinek je jistě znám. Jedná se o pravou janovskou bazalku, která se tradičně pěstuje pro výrobu zdejšího jedinečného a nenahraditelného pesta. Jedná se o maximálně aromatickou rostlinu mající relativně velké listy. Velkou výhodou této bazalky je její rezistence vůči nejrůznějším chorobám. Mezi ty se řadí zejména virová mozaika či virová bronzovitost rajčete. Listy jsou naprosto zdravé, větší a už na samotný pohled hezčí.

Klíčení bazalky

Klíčivost bazalky se standardně v našich podmínkách pohybuje okolo 60 %. Optimální je proto velmi hustý výsev s tím, že budete počítat s reálným růstem přibližně poloviny rostlin, než byl počet semínek. Co se týká samotného klíčení, tak mnohé odborné studie hovoří o tom, že bazalka by při klíčení měla mít teplotu pohybující se mezi 25 – 30°C. Jde tedy o nepochybně vyšší teplotu, než by tomu bylo u jiných druhů ovoce a zeleniny. Výsev je třeba realizovat na nejteplejším místě v domácnosti tedy ideálně u kotle, kamen nebo jiného tepelného zdroje.

Envigor

Vlastní semenaření samozřejmostí

Počítejte s tím, že nákup semínek budete realizovat pouze jednou. Envigor je nehybridní odrůdou, u které nepředstavuje semenaření vůbec žádný problém. Bohatě vám postačí, když si necháte potřebné množství rostlin vykvést. Vytvoří se tak semena. Poté, co inkriminovaným rostlinám uschnou listy, dosušíte je pohodlně doma v teple a na novinách jednoduchým způsobem semínka vydrolíte a následně uskladníte.

Pár postřehů k pěstování bazalky

Bazalku je třeba vysévat v průběhu dubna. Sazenice se předpěstovávají doma a na venkovní plochu jdou až v druhé polovině května, kdy už nehrozí, že by mohly přijít byť i malé mrazíky. Tradičně doporučovaný spon pro rostliny činí 30 x 50 cm.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.