Červivé ředkvičky: Problém, jemuž se lze vyhnout

Květilka zelná

Vytáhli jste ze země ředkvičky a těšili jste se, až je ochutnáte? Jasně, aby také ne, čerstvé ředkvičky přímo ze zahrádky jsou naprosto skvělé. Pokud ovšem konkrétní bulvu rozkrájíte na poloviny, možná zjistíte, že dužina není bílá tak, jak by měla. Lemují ji hnědé nevzhledné chodbičky. Sem tam najdete i nějakou tu larvu. Vůbec nic příjemného. Ba naopak. Za vším stojí květilka zelná, respektive její larvy. Právě proto se vyplatí zaměřit se na tohoto škůdce podrobněji a podívat se na to, jak se nepříjemností vyvarovat.

Květilka zelná jako nepřítel nejen ředkviček

Samotné ředkvičky přímo ohrožují larvy květilky zelné, nikoli samotnou moucha. Ta klade vajíčka právě na inkriminovaná místa. Mimo jiné likvidují larvy také špenát, řepu a další rostliny merlíkovitého charakteru. U ředkviček nejsou tolik patrné chodbičky na listech tak, jako u větších rostlin. Často se setkáme s larvami až přímo v samotné bulvě. O to nepříjemnější zakousnutí do takové ředkvičky je.

Květilka zelnáNapadená bulva ředkvičky: Foto Radek Štěpán

Jaký je životní cyklus květilky zelné?

Nejprve se podíváme na vzhled samotné mouchy. Ta je stříbrnošedá a dlouhá zhruba 5 až 7 mm. Vajíčka mají délku přibližně 1 mm. Délka larev je větší, a to 6 až 8 mm. Jsou bílé, případně nažloutlé. Co se týká životního cyklu, tak dospělí jedinci se líhnou z kukel, jež přezimují, právě na konci dubna. Ke kladení vajec dochází v květnu, a to zespodu listů. Larvy požírají jak listy, tak i podzemní části, a to poměrně solidně.      

Netkaná textilie se vyplatí

V každém případě. Jestliže vyséváte ředkvičky nebo jiné podobné merlíkovité plodiny, použijte na zakrytí právě netkanou textilii. Larvy se pak nebudou mít z čeho vylíhnout. Rozhodně není od věci volit také některé druhy ředkviček, jež nejsou tolik náchylné. Například letos jsme vysadili klasické kulaté ředkvičky, jež nebyly napadeny takřka vůbec. Naopak podlouhlé se vyznačovaly spoustou chodeb od larev. Ostatně na fotografiích se můžete přesvědčit sami.

Zdroje info: agromanual.cz, syngenta.cz

Napadená bulva ředkvičky: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.