Amarylis nekvete: co udělat proto, aby zase vykvetl

Amarylis

Amarylis, amarylka nebo také hvězdník je název pro rostlinu, kterou pěstujeme zejména pro její nádherný a obrovský květ. Ten se objevuje na konci dlouhého stonku. Tato rostlina není náročná na pěstování, proto se skvěle hodí pro začátečníky. Výhodou je také to, že amarylis kvete v zimě, kdy na zahradě ani v domácnosti nic jiného nekvete. Pokud se vám ale stalo, že je již sezóna, a amarylis nekvete, možná jste se dopustili některé z pěstitelských chyb. Co udělat, aby nás rostlina znovu poctila svým obrovským květem?

Pozor při přesazování

Amarylis je cibulovitá rostlina. Na rozdíl od ostatních ale není vhodné cibuli zcela přikrýt zeminou. Pro kvetení je důležité, aby horní třetina cibule byla nad zemí. Příliš velký květináč vede k nadměrnému vývoji kořenů a listů – ovšem na úkor kvetení. Základem při přesazování je tedy zvolit správnou velikost květináče, která bude jen o něco větší, než ten původní. A nepohřbívat cibuli.

Amarylis

Foto: Pixabay

Vhodné stanoviště pro pěstování

Tady obvykle dochází k chybám. Zatímco ideální teplota pro pěstování je zhruba na úrovni pokojové teploty (18 až 20 °C), stanoviště se může měnit v ohledu na tom, v jaké fázi růstu rostlina je. Po výsadbě je vhodné vystavit rostlinu na slunné stanoviště, které pomůže při správném vývoji kořenů. Jakmile se ale rostlina chystá kvést, je dobré ji přenést na místo s rozptýleným slunečním světlem – pozor ale na příliš velkou tmu.

Správná zálivka je základ

Amarylis vám neodpustí nedostatek vody, stejně tak její nadbytek. Zálivka je vhodná prostřednictvím podtácku, odkud si rostlina vytáhne potřebné množství vody. Nesprávná zálivka způsobuje nejenom potíže s kvetením, ale také s celkovým zdravotním stavem rostliny. Substrát by měl být neustále vlhký.

Hnojení je také důležité

Vývoj tak obrovských květů stojí rostlinu spoustu sil. Proto je vhodné začít rostlinu přihnojovat. Ideální okamžik pro přihnojování přichází tehdy, když rostlina vytvořila poupata a chystá se vykvést. Použijte hnojivo pro kvetoucí rostliny, které budete aplikovat jednou za dva týdny v množství uvedeném výrobcem hnojiva. Naprosto nevhodná jsou hnojiva s vysokým obsahem dusíku, která budou podporovat růst zelených částí – na úkor květů.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-dlaczego-amarylis-nie-kwitnie,nId,5791173

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!