Je nejvyšší čas na sázení jiřin – čím později je vysadíte, tím později vám pokvetou

Jiřiny se do Evropy dostaly přibližně před 200 lety z Mexika. Nejprve se používaly jako krmivo pro dobytek, později se začaly používat na výrobu sladidla. Brzy však o ně byl tak velký zájem, že se začaly šlechtit.

Kde pěstovat jiřiny

Tyto rostliny pocházejí ze slunného Mexika, preferují slunné polohy, ale rostou i v polostínu. K tomu, aby se jim dařilo, potřebují dobře propustnou a humózní půdu. V horkých letních měsících je také budete muset často zalévat, takže je nesázejte do vzdálené části zahrady bez přístupu k vodě.

Kdy vysazovat jiřiny

Nejlepší dobou pro výsadbu těchto květin je začátek května. Tehdy už přízemní mrazíky hlízám neuškodí. Mladé rostliny je možné předpěstovat doma a následně je přesadit do země. V chladnějších polohách proto k tomuto kroku přistupujte až v druhé polovině května, aby vám náhodou nezmrzly.

Foto: Pixabay

Odolné hlízy jiřin přečkají sucho i chlad

Řadíme je mezi hvězdnicovité a zároveň hlíznaté rostliny. Právě hlíza jako zásobní orgán propůjčuje jiřinám jejich otužilost. I když listy na podzim spálí mráz, hlízy v půdě přezimují bez problémů, stejně tak si poradí i se suchem a dalšími nepříznivými podmínkami. A pěstujete-li tuto úžasnou květinu v nádobě, snadno ji uskladníte třeba ve sklepě nebo na chladné chodbě.

Ovšem citlivější druhy je nutné na zimu přemístit. Vykopejte je na podzim kdy se blíží první mrazíky, právě tehdy se tyto rostliny musí připravit na zimní spánek. A jak na to? Stonky se se nejdříve seříznou nad zemí, následně se hlízy se opatrně vykopou a očistí od přebytečné zeminy. Nechají se vysušit a nakonec uskladní v rašelině, písku nebo pilinách a to nejlépe na chladném a suchém místě. Během zimování je nechte odpočívat, nepotřebují žádnou zálivku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.zahradaapriroda.cz/jak-pestovat-jiriny/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)