Šlapání zelí

Čas šlapání zelí: Vyvarujte se těchto zbytečných chyb

Milujete kysané zelí? Aby ne! Tato skvělá pochoutka je přes zimu vynikajícím zdrojem vitamínů. Správná příprava tohoto elixíru ale také vyžaduje dodržení určitých postupů. Kysané zelí lze i pokazit, což by byla přinejmenším vzhledem k jeho ceně a času, který strávíte při šlapání a přípravě nádob, zbytečné. Jakých chyb se tedy lze dopustit nejčastěji?

Absence potřebné hygieny

Asi to zní banálně, ale nohy si před šlapáním zelí rozhodně dokonale umyjte. Neučiníte-li tak, nejspíše se do zelí zanesou nečistoty, které budou mít tendenci následně zelí likvidovat. Ostatně sami byste ani nechtěli jíst něco, co do zelí nepatří.

Nedostatečné pošlapání zelí

Ze zelí musíte dostat solidní množství šťávy. Doslova v ní musí plavat. Nestačí pouze jemné podupání a následné uložení do kameninového hrnce. Dejte si tu práci a zelí skutečně dokonale pošlapejte, aby ve vodě plavalo. Šlapejte samozřejmě posolené zelí, jinak byste se výsledku jen tak nedočkali.

Foto: Radek Štěpán

Malé či velké množství soli

Se solí velmi opatrně. Optimální je poměr 225 g na 15 kg zelí. Více soli povede nejspíše k tomu, že zelí bude neskutečně kyselé a fakticky nepoživatelné. Neslané a nekyselé zelí není chuťové dobré a bude se nejspíše velmi rychle časem kazit.

S kmínem a cibulí opatrně

S kmínem to určitě nepřehánějte, jelikož by bylo zelí poté spíše tmavé než světlé. Ani chuťově byste se nedostali tam, kam potřebujete.

Kysané zelíFoto: Radek Štěpán

Málo šťávy vede ke vzniku plísně

Šťáva musí dokonale zakrývat samotné naložené zelí. V kameninovém hrnci je tudíž zapotřebí zelí nejprve zatížit. Díky zatížení zůstane dole a nahoře se bude nacházet pouze ona šťáva, která působí jako dokonalá konzervační vrstva. Tím pádem nedojde k tomu, že by se zelí nakonec zkazilo. Vy si na něm potom v zimě, kdy nebude dostatek kvalitní zeleniny, pochutnáte.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Meryl Odpovědět

  Vážený pane, čtete po sobě co napíšete, patrně ne, jinak byste nevypustil takový blábol: Optimální je poměrně 225 g na 15 kg soli. Úžasný článek

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, ano, čtu, ale někdy prostě i po dvojitém přečtení prostě překlep nebo nesrovnalost necháte. Štve mě to, ale stane se. Každopádně expresně opraveno. Samozřejmě zelí. Děkuji moc.

 2. marie Odpovědět

  no,jasně,chybička se může vloudit každému z nás,v tomto případě každý pochopí,že když je návod na nakládání zelí, je poměr soli jistě na zelí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *