Čas na kysané zelí: Recept a postup krok po kroku

Šlapání zelí

Říjen se pomalu chýlí ke konci a už nyní se určitě vyplatí popřemýšlet o vitamínech, které budeme potřebovat v zimě. Jasně, samozřejmě uchováte jablka ve sklepě, případně kořenovou zeleninu, česnek a cibuli. Zapomenout nelze ani na zavařeniny, nicméně vitamínovým bombám zimy jednoznačně kraluje kysané zelí. Ano, právě nakládané zelí obsahuje spousty vitamínů. Mimo jiné vitamín C, K a také spousty železa. Navíc jde o nízkokalorickou potravinu. Neobsahuje žádné tuky. Nakládání zelí je zapotřebí řešit právě nyní, abyste se s výsledkem v podobě skvělé zdravé pochoutky setkali někdy na konci listopadu. My se na nakládání zelí podíváme krok za krokem.

Nemáte vlastní zelí, nakupte si u farmářů

Jednoznačně. Mnohé velkoobchody se zeleninou nabízejí krouhané zelí v plastových pytlech za výhodné ceny. Přesto se vyplatí zjistit si jeho původ. Často je Polsku a zelí bývá v prodejně již poměrně dlouhou dobu. Nakládání je pak složitější a zelí nemusí pouštět dostatek šťávy. Navíc nevíte, za jakých podmínek bylo vypěstováno.

Kvalitní kameninový hrnec s vodní drážkou jako nezbytnost

Bez dobrého vybavení se neobejdete. My máme konkrétně hrnec na 15 kg zelí. Mimo jiné by měl disponovat vodní drážkou, jelikož zelí při zrání vydává tradiční vůni, která na někoho může působit nelibě. Zapomenout bychom neměli ani na těžítka, jež udržují zelí pod hladinou nálevu, V opačném případě by začalo plesnivět.

Kameninový hrnec na zelíKameninový hrnec na zelí: Foto Radek Štěpán

Jednoduchý recept ze základních surovin

Na 15 kg krouhaného bílého zelí budete potřebovat 225 g soli, 1 větší sáček kmínu a 3 větší cibule, které se nakrájí na polovinu a následně příčně.

Pořádně vymačkat a šťávu nevylévat

Nakrouhané zelí se dá do většího lavoru a postupně posype solí, kmínem a také nakrájenou cibulí. Poté už by se mělo šlapat. Ideální je šlapat až do doby, než se pořádně začne ze zelí uvolňovat šťáva. Zelí je pošlapané v momentu, kdy je šťáva vyloženě mezi prsty. Poté už se vyplatí zelí vzít, vymačkat z něj vodu a uložit do zeláku. Šťávu si uchováme jednoduše do nějaké uzavíratelné nádoby a použijeme později při zrání zelí, kdy se voda vypařuje.

Šlapání zelí

Šlapání zelí: Foto Radek Štěpán

Vymačkaná šťáva ze zelí

Vymačkaná šťáva ze zelí: Foto Radek Štěpán

Důležité je zelí udusat a nechat na něm vrstvu šťávy

Přesně tak, zelí se v nádobě dokonale udusá a následně se na něj dá těžítko. Poté už se může zalít zbytkovou šťávou, jestliže se vám nepodaří tlakem samotné těžítko ponořit. Zelí musí být pod hladinou, jak už jsme se ostatně zmínili.

Připravené zelí

Připravené zelí: Foto Radek Štěpán

Zalijete vodní drážku a máte hotovo

Celé hrdlo je zapotřebí pořádně otřít a následně opatrně naplnit vodní drážku čistotu vodou. Pak už můžete jen čekat na to, jak začne zelí pracovat. Počítejte s tím, že počáteční kvašení bude bujaré, takže se možná i nějaká šťáva dostane ven. O zelí je třeba se starat po celou dobu kvašení. Stojí to ale za to.

Zdroje info: Autor, www.fresh.iprima.cz, vareni.cz

Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.