Jablečný ocet: Způsob, jak využít jablka do posledního kousku

Jablečný ocet

Pokud se rozhodnete vyrábět jablečné pyré nebo jiné výrobky z jablek, klasický postup je ten, že jablka oloupete a zbavíte jádřince. Avšak ani tyto kousky nemusíte dávat do kompostu nebo dokonce bez užitku vyhazovat! Jablečný ocet je skvělý způsob, jak je ještě využít. Domácí výrobky obvykle chutnají lépe, než ty kupované. A nejinak je tomu u jablečného octa. Jak jej tedy vyrobit a proč?

Jablečný ocet je zdravý

Jablečný ocet používáme v kuchyni při vaření nebo přípravě nejrůznějších pokrmů. Uvádí se ale, že bychom denně měli sníst jednu lžíci jablečného octa, pro dosažení lepšího zdraví. Tuto lžíci si ale rozmíchejte ve vodě, ocet je totiž poměrně silný. Používá se na hubnutí, ale také pro snižování cholesterolu v krvi či dokonce při léčbě cukrovky. Jablečný ocet má desinfekční a antibakteriální vlastnosti, proto se dá využívat k čištění desinfekci ran.

Jablečný ocet

Foto: Pixabay

Medová voda jako zálivka

Ještě než začnete připravovat ocet, připravte si velkou, asi čtyřlitrovou skleněnou sklenici. V té bude ocet kvasit. Pořádně ji omyjte a klidně ji v troubě při teplotě 110 °C sterilujte. Stačí 10 minut. Nyní si připravte medovou vodu. Do 1 litru teplé vody (nikoli horké!) přidejte 60 ml medu. Rozmíchejte, ať se med rozpustí a zatím dejte stranou. Nyní budete už potřebovat jablka.

Jablka celá nebo odřezky?

Jablečný ocet se dá připravit z celých jablek, ale také pouze z odřezků. Je na vás, který způsob zvolíte. Pamatujte přitom na to, že do octa můžete přidat i otlučená a nahnědlá místa jablek, nikoli však ta plesnivá! Jablečnými kousky nasekejte na hrubo a naplňte jimi sklenici tak do poloviny. Zalijte medovou vodou tak, aby byly všechny kousky ponořené. Je to důležité, protože jinak by mohla směs začít plesnivět. Sklenici uzavřete plátýnkem (aby mohl vzduch unikat ven) a zajistěte gumičkou.

Proces fermentace

Každý den směs promíchejte. Za přibližně 10 dní si můžete všimnout, že směs ztmavla. To je čas, kdy je třeba scedit jablečné kousky. Ty už nemají žádné využití, takže je můžete vyhodit. Tekutinu však nechte ve sklenici kvasit další dva až tři týdny. Po dvou týdnech začněte směs ochutnávat. Když se vám bude zdát, že je již hotová, můžete ji slít přes jemné plátýnko do láhve nebo sklenice. Uchovávejte v chladu.

Zdroje info:

https://zachranjidlo.cz/recepty/ovocny-ocet-ze-slupek-odrezku-a-jadrincu/

https://www.drmax.cz/clanky/jablecny-ocet-skvely-do-kuchyne-a-vyborny-pro-zdravi

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!